Apple bleu një kompani të specializuar në muzikë cloud në gusht

Omnifone

Apple vazhdon të punojë në përmirësimin e shërbimeve të saj, nuk mund të jetë më pak pasi që kompania Cupertino bazon 25% të të ardhurave të saj totale në këtë lloj përmbajtje, iCloud dhe Apple Music janë kampionët kryesorë. Dhe është se sot lajmi ka dalë në dritë se Apple bleu në gusht një kompani të specializuar në sigurimin e transmetimit të muzikës në re, të quajtur Omnifone. Ne imagjinojmë se qëllimi është i qartë, Apple pëlqen të blejë kompani më të vogla në mënyrë që të shtojë funksionet e zhvilluara prej tyre direkt në shërbimet e tyre, duke shmangur kështu pagimin e patentave ose plagjiarizimin e përmbajtjes së softuerit të pronarëve të tjerë.

Gjithçka lind kur ekipi i TechCrunch ai e kupton se 16 punonjës të Omnifone kanë ndryshuar papritmas profilet e tyre të LinkedIn dhe tani punojnë për Apple, diçka që këndon mjaft në të vërtetë. Sidoqoftë, sipas informacionit, është e mundur që Apple të mos blejë të gjithë kompaninë, por disa departamente të zgjedhura të teknologjisë, mund të jetë një biznes disi i çuditshëm, por ndoshta ai lindi nga ndarja e pjesëmarrësve në Omnifone, sepse të gjithë ne ishin në marrëveshje me integrimin në kompaninë Cupertino.

Omnifone ishte një platformë muzikore cloud përmes një shërbimi të quajtur Stacioni muzikor, i cili shërbeu si shtylla kurrizore për të transmetuar muzikë në shërbime të ndryshme të lidhura me operatorët celularë dhe kompanitë telefonike si Vodafone, LG dhe Sony, ndër të tjera. Omnifone ishte për shembull fajtori i zhdukjes së qumësht, Sistemi muzikor i Samsung që nuk pushtoi pothuajse asnjë përdorues. Nuk është e qartë se cila pjesë e Omnifone është ajo që është blerë nga Apple, dhe ndoshta nuk do të sqarohet kurrë, ne tashmë i dimë hilet e ekipit të Tim Cook për ta mbajtur në fshehtësi më të rreptë këtë lloj aktiviteti ekonomik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.