Apple boton një libër mbi dizajnin e produkteve të saj

libër-mollë-dizajn

Apple ka njoftuar lansimin e një libri të ri me kapak të fortë, i cili do të jetë i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara për 199 dollarë ose 299 dollarë, përmes apple.com. Përveç kësaj, ai do të jetë i disponueshëm në dyqanet zyrtare të Apple duke filluar nga sot, e Mërkurë 16. Libri ndjek historinë e 20 viteve të dizajnit të Apple, nga iMac në 1998 në lapsin e ri Apple në 2015. Libri përbëhet nga 450 fotografi të Apple produkte, të reja dhe të vjetra, përfshirë iPhone, iPod dhe Apple Watch të mirënjohur, të cilët, si mund të ishte ndryshe, janë yjet e veprës.

Libri titullohet "Designed by Apple in California" dhe botimi i kushtohet Steve Jobs. Si përmbajtje shtesë, vetë Jony Ive gjithashtu ka realizuar një intervistë me video në të cilën komenton aspekte të ndryshme të librit përkujtimor. Libri është në dispozicion në dy madhësi dhe është shtypur në letër speciale mulliri. Kopertinat e librit kanë buzë argjendi. Sipas Apple, libri u zhvillua për një periudhë prej tetë vjetësh dhe botimi kryhet tërësisht nga vetë kompania, pa përfshirjen e një pale të tretë ose një partneri të specializuar në fushën letrare ose botuese.

Brenda librit ka shumë imazhe në faqe të plota, të cilat janë vepër e fotografit Andrew Zuckerman. Përmes tyre tregohen produktet e gatshme, si dhe procesi i tyre i dizenjimit. "Projektuar nga Apple në Kaliforni" përmban një total prej 450 imazhesh që shtrihen në njëzet vjet të dizajnit të produktit Apple.

Vetë Jony Ive përshkruan qëllimin e librit si më poshtë: “Ndërsa ky është një libër dizajni, nuk ka të bëjë me ekipin e dizajnit, procesin e krijimit ose zhvillimin e produktit. Isshtë një përfaqësim objektiv i punës sonë që, për ironi të fatit, përshkruan se kush jemi në thelb. Ai përshkruan mënyrën e punës, vlerat tona, shqetësimet tona dhe objektivat tona. Gjithmonë kemi pritur të përcaktohemi nga ato që bëjmë dhe jo nga ato që themi. Ne përpiqemi, me shkallë të ndryshme të suksesit, të përcaktojmë objekte që shfaqen pa mundim. Objektet që shfaqen në një mënyrë të thjeshtë, koherente dhe të pashmangshme se nuk mund të ketë asnjë alternativë racionale ”.

Puna përshkruhet si një arkiv fotografik, duke u përqëndruar kryesisht në fotot me faqe të plota të iPhone, Apple Watch, iPod, Mac dhe shumë më tepër. Në një njoftim për shtyp, shefi dizajner i kompanisë, Jony Ive, thotë se libri është një arkiv që punon: “Ky arkiv ka për qëllim të jetë një përmbledhje elegante e shumë prej produkteve që ekipi ka hartuar në vitet e fundit. Shpresojmë të sigurojë një pasqyrë të mirë të mënyrës dhe arsyes se ekzistojnë, ndërsa ne duam që ajo të veprojë si një burim për studentët e të gjitha disiplinave të dizajnit. '

Si një koleksionist, libri do të jetë i disponueshëm vetëm nga shitësit Apple direkt. Që nga sot, libri është i disponueshëm nga faqja e internetit e Apple në vendet e mëposhtme: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Australia, Franca, Gjermania, Hong Kong, Japonia, Korea dhe Tajvani. Në të njëjtën mënyrë, puna mund të blihet edhe në një seri të veçantë të dyqaneve zyrtare të Apple. Për këtë pikë, lista e tyre nuk dihet, pasi ajo nuk është bërë ende publike. Libri nuk mund të blihet në Spanjë momentalisht. Në të ardhmen, pritet të jetë në dispozicion.

Libri i ri mbi Dizajnimin e Pajisjes Apple është në dispozicion në dy formate të ndryshme. Nga njëra anë kemi një libër me madhësi 25 × 32 centimetra që do të jetë ai me çmimin 199 dollarë. Nga ana tjetër, ekziston një më i madh, në një madhësi prej 33 × 46 centimetra dhe që më në fund do të ketë një çmim prej 299 dollarë. Vepra do të ekspozohet në dyqanet zyrtare të Apple ku është në shitje, në mënyrë që përdoruesit të mund ta rishikojnë atë përpara se ta marrin atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gersam Garcia dijo

    A jam unë apo pjesa e fundit e paragrafit të fundit nuk ka kuptim? Dua të them, duket si një përkthim i Google Translator (ti, një pjesë e objektit) ...