Apple COVID-19 azhurnohet me pyetje dhe rekomandime të reja

Apple COVID-19 Përditësuar me rekomandime të reja

La COVID-19 Ka qenë mes nesh më shumë sesa dëshirojmë. Me një valë të dytë që fillon të tërhiqet në të gjithë botën, çdo ndihmë është e vogël. Muaj pas kulmit të pandemisë globale, Apple vuri në dispozicion të përdoruesve një mjet për të përcaktuar nevoja për një test diagnostik llogaritjen e rrezikut bazuar në një seri pyetjesh. Ky mjet është i arritshëm përmes App Store në SHBA ose përmes faqes zyrtare të internetit. Disa orë më parë ai azhurnuar disa pyetje dhe rekomandime për të kryer një test diagnostik duke përshkruar vlerësimin e rrezikut.

Çfarë ka të re në Apple COVID-19

Apple COVID-19 vazhdon të ecë përpara me azhurnimet e reja

Aplikacioni COVID-19 ka informacione të azhurnuara nga burime të besuara në lidhje me sëmundjen e koronavirusit që po prek njerëzit në të gjithë botën. Ka një mjet shqyrtimi që të mund të zbuloni se çfarë të bëni tani për veten tuaj ose për një të dashur. Dhe kjo ju jep qasje në burimet që mund t'ju nevojiten për të qëndruar të informuar.

Apple punon së bashku me Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të SHBA, me Casa Blanca dhe me Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave për të kryer zbatimin e tij në formën e shqyrtimit ose shqyrtimit. Objektivi i këtij mjeti është të vlerësojë rrezikun që një përdorues ka SARS-CoV-2 në trupin e tij dhe mund të zhvillojë COVID-19. Përmes një seri pyetjesh Duke lidhur simptomat e mundshme dhe sjelljet e rrezikut, Apple COVID-19 ofron një seri rekomandimesh të personalizuara për secilin përdorues.

Artikulli i lidhur:
Tre studimet e reja të Apple për të studiuar astmën, dështimin e zemrës dhe COVID-19

Azhurnimi i ri i aplikacionit ka përfshirë parametra të rinj të konsultimit siç janë pjesëmarrja vullnetare në qendrat shëndetësore, nëse kemi pasur analiza diagnostikuese 10 ditë më parë ose nëse jetojmë në një institucion të kujdesit afatgjatë. Këto përgjigje së bashku me vlerësimin e rrezikut për shkak të ekspozimit dhe faktorëve të rrezikut Ato ndihmojnë për të na treguar se cilat janë rekomandimet që duhet të ndiqni. Këto rekomandime azhurnohen në mënyrë periodike me përparimet përkatëse shkencore.

Aplikacioni Apple COVID-19 është i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara pasi integrohet me informacionin shtetëror të vendit. Sidoqoftë, ne mund të përdorim versionin në internet të mjetit plotësisht e përkthyer në spanjisht dhe plotësoni pyetësorin për të vlerësuar nivelin e nevojës për një test diagnostik në këtë kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.