Apple dëshiron që kriptimi iCloud të jetë i padepërtueshëm

iCloud-sigurt

Pas ngjarjeve në të cilat FBI ka demonstruar interesin e saj për të hyrë në të dhënat e përdoruesit sikur të ishin të vetat, një ekzekutiv i Apple tha se ishte logjike të mendohej se kompania do të vazhdonte të forconte politikën e sigurisë së produkteve të saj. Dhe është se, sipas New York Times y Financial Times, kompania e mollëve nuk do të ishte e kënaqur me vetëm fitimin e mosmarrëveshjes aktuale mbi privatësinë e përdoruesit, nëse jo se ata janë ende duke punuar për të kriptuar rezervat në iCloud dhe hardueri iPhone të jetë e pamundur për të depërtuar.

Aktualisht, edhe pse sistemi operativ është i koduar nga koka te këmbët, Apple është ai që ka zhvilluar këtë kriptim, kështu që ka çelësin për ta prishur atë. Por qëllimi i kompanisë Cupertino është të krijojë një kriptim që madje as ato nuk mund të deshifrojnë, në mënyrë që ata të mos mund të hynin në të dhënat tona edhe nëse dëshironin ose forcat e ligjit i detyronin ata. Përveç mbrojtjes më të mirë të të dhënave tona, ato do të kundërshtonin kërkesat e mundshme të ardhshme të FBI-së dhe do të futnin një vrimë sigurie në kopjet rezervë të iCloud që zbatimi i ligjit ka qenë duke shfrytëzuar më parë.

As Apple nuk do të jetë në gjendje të përdorë informacionin tonë iCloud

Financial Times thotë se Tim Cook dhe kompania po zhvillojnë një mënyrë të re për të mbështetur ku çelësat e kriptimit do të lidheshin me pajisjen disi Në këtë rast, Apple nuk do të ishte në gjendje të deshifronte këto kopje rezervë dhe, për këtë arsye, nuk mund t'u përgjigjej kërkesave nga FBI dhe organizata të tjera. Problemi është se nëse përdoruesit humbin rrugën tonë të hyrjes, siç është fjalëkalimi, ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim të dhënat tona. Në çdo rast, unë kurrë nuk kam humbur një fjalëkalim në të gjitha vitet që kam përdorur të gjitha llojet e portaleve dhe shërbimeve dhe madje kam mbushur fushat e pyetjeve të sigurisë me informacione të pakuptimta në mënyrë që askush që më njeh të mos mund të hyjë duke përdorur informacion që ata dinë për timen.

Do të kishte gjithashtu një çështje që do të prekte të gjitha pajisjet aktuale, përfshirë iPhone 6s / Plus që u prezantua në shtator: pajisjet ekzistuese nuk do të mbrohen nga masat e reja. Në mënyrë që të zbatohet e gjithë siguria që ata kërkojnë, do të duhej harduer i ri, diçka si procesori A7 (dhe më vonë) që kursen informacionin tonë të gjurmës së gishtit. Në çdo rast, unë jam i kënaqur që Apple është duke qëndruar i vendosur dhe po vazhdon të kujdeset për sigurinë tonë. Dhe ti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mylo dijo

  Padyshim, e gjithë kjo gjë me FBI, u përshtatet atyre mrekullisht. Reklama falas, dhe e mirë.

  Lidhur me atë që unë mendoj:
  Përtej gjithë enkriptimit që kanë iOS dhe iCloud, nuk besoj shumë (mund të jetë ende i prishur nga burgu). Kjo do të thotë që sistemi vazhdon të jetë i prekshëm.
  As nuk besoj se privatësia jonë është 100% private (edhe nëse vetë Apple e di se çfarë bëjmë).