Apple dëshiron të përfshijë modemet e saj 5G në disa pajisje deri në vitin 2021

modem-5G-intel

Ndërsa dje po përparonim, Apple zyrtarisht njoftoi se ishte në negociata me Intel para blerja e ndarjes së saj të modemit chip për smartphone, me një vlerë rreth një miliard dollarë. Me një marrëveshje të tillë, Apple do të marrë një seri të mirë të patentave në lidhje me transmetimin 5G, dhe rreth 2.200 punonjës.

Ju mund ta shihni se Apple nuk dëshiron të humbasë pozicionet në garën për të shfrytëzuar transmetimin e të dhënave në 5G. Një raport i Reuters siguron se në Cupertino ata duan të kenë pajisje të disponueshme me teknologji 5G deri në 2021.

IPhone XI që do të lansohet këtë vit, mund të sigurojmë se nuk do të jetë në përputhje me brezin e ri 5G, pasi do të vazhdojë të montojë modemin aktual Intel 4G. Deri në vitin 2020, pritet që iPhone të ardhshëm të përfshijnë tashmë një çip transmetimi 5G, prodhuar nga Qualcomm. Reuters parashikon që, një vit më vonë, në 2021 Apple tashmë do të ketë gati modemin e vet me teknologji 5G. Me këtë blerje, Tim Cook parashikon lansimin e modemit të tij 5G me tre ose katër vjet, pasi ato ishin aktualisht mjaft "të gjelbërta" në zhvillimin e kësaj teknologjie të re dhe nuk u përpoqën të vendosnin një afat të lëshimit përpara vitit 2025.

Që brenda dy vjetësh Apple tashmë ka çipin e saj 5G, nuk do të thotë që ajo fillon t'i montojë ato në të gjitha pajisjet e saj. Meqenëse produktet tuaja tashmë do të tregtohen me një lidhje me shpejtësi të lartë, nuk do të ketë nxitim "komercial" për përdoruesin, por përkundrazi ndryshimi do të jetë i brendshëm, për të ndaluar montimin e patate të skuqura Qualcomm dhe filloni me tuajat. Me sa duket, ata do të fillojnë t'i zbatojnë ato në serinë më të lirë të iPhone, apo edhe të fillojnë prodhimin me një 5G iPad.

Kontrata e nënshkruar me Qualcomm për furnizimin me modem mbaron brenda gjashtë vjetKështu që Apple ka shumë kohë për të përfunduar modelimin e modemit të saj 5G, duke e hedhur gradualisht në të gjithë gamën e pajisjeve të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.