Apple shpjegon vendimin e saj për të vonuar kontrollin e ndjekjes në aplikacione deri në 2021

intimitet

Muajin e kaluar, një koalicion i organizatave të të drejtave të njeriut lshkroi një letër drejtuar Tim Cook, ku ai shprehu shqetësimin e tij për vonesën në zbatimin e masave të transparencës së ndjekjes në iOS 14. Apple tani i është përgjigjur kësaj letre në mënyrën e vet: dyfishimi i veçorive të privatësisë dhe hedhja më shumë dritë e vendimit tuaj për të vonuar funksionalitetin të ndjekjes së transparencës në aplikacione.

Në një letër dërguar organizatës Ranking Digital Rights, Jane Horvath, drejtor i lartë i privatësisë, përsëriti se kompania është e vetëdijshme se "privatësia është një e drejtë e njeriut". Duke shpjeguar se Apple mori vendimin për të vonuar politikën e saj të privatësisë dhe transparencës për t'u dhënë kohë zhvilluesve për t'u përgatitur më mirë.

Letra konfirmon gjithashtu se funksionaliteti që kjo politikë do të zbatojë, pagëzuar si Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve, e cila ishte krijuar për të lejuar përdoruesit të çaktivizojnë gjurmimin midis aplikacioneve të ndryshme që ata përdorin, do të dalë në treg vitin e ardhshëm. Sapo të nisë, Aplikacionet duhet të kërkojnë lejen e përdoruesve për t'ju gjurmuar në internet ose brenda një aplikacioni.

Horvath gjithashtu përmendi që kjo funksionalitet nuk do të bllokojë ose parandalojë reklamimin, thjesht do të nxisë që reklamimi të respektojë privatësinë e përdoruesit dhe preferencat e tij, duke u dhënë atyre kontroll më të madh të asaj që ata shohin ose dinë për ta.

Una vez más, Facebook ka kritikuar politikën e privatësisë së Apple (natyrisht) që tregon se ata mund të ulin të ardhurat e tyre deri në 40%. Drejtuesit e rrjetit social do të ishin takuar tashmë me partnerë reklamues për të komentuar dhe diskutuar ndikimin që mund të ketë privatësia e Apple në biznesin e tyre pasi përdoruesit të kenë aftësinë të vendosin nëse Facebook i ndjek apo jo.

Nuk është hera e parë që Facebook kritikon këtë politikë. Siç ju thamë tashmë në Ky artikull, Mark Zuckerberg tashmë ka kritikuar sistemin e bllokimit të reklamave të Apple dhe e përmendi atë mund të ketë një ndikim të madh në rigjenerimin e COVID-19 për shumë biznese.

Pasi funksionaliteti të jetë i disponueshëm në 2021, ai mund të menaxhohet nga aplikacioni Cilësimet> Privatësia në pajisjet tona iOS.

Për ne përdoruesit, është padyshim një mundësi e shkëlqyer për të qenë në gjendje të menaxhojmë se kush mbledh të dhëna nga përdorimi ynë dhe kush jo. A do të ketë një ndikim të madh në të ardhurat e kompanisë? Na lini mendimin tuaj se si mendoni se kjo na sjell dobi ose na kufizon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gloria Folch dijo

    Ndikimi që ka në kompani të caktuara që praktikojnë lakminë dhe me një mungesë absolute të skrupujve tek aksionarët / pronarët e tyre, unë nuk jap një dreq. Të jesh në gjendje të zgjedhësh se kush i ndjek të dhënat e mia dhe kush jo, është e përshtatshme dhe është pjesë e lirisë Sime të zgjedhjes. Ato kompani të mëdha, të cilat kanë jetuar për një kohë të gjatë për të shitur këto të dhëna, kanë mënyra të tjera për të futur fitime, që ato i vënë në punë. Apple kujdeset për klientët e saj, është gjëja e duhur për të bërë dhe çfarë i sjell dobi.