Apple fajëson karikuesit e rremë për problemet e baterisë

iphone-7-plus-06

Apple sapo ka mbyllur një hetim që ka qenë i hapur për disa javë në Kinë, dhe është se një rritje e konsiderueshme e dështimeve në bateritë e pajisjeve iPhone 6 po zbulohej, në fakt, këtu kemi bërë jehonë me rastin e shpërthimit të këtyre pajisje që çuan në hapjen e hetimit. Duket se Apple ka gjetur shkakun e këtyre problemeve dhe nuk janë pikërisht inxhinierët e kompanisë, Sipas studiuesve, rritja eksponenciale e përdorimit të karikuesve "jozyrtarë" në pajisjet e kompanisë po shkakton dështime të këtyre baterive.

Isshtë e vërtetë që karikuesit e Apple janë të shtrenjtë, ne nuk do ta mashtrojmë veten, në të njëjtën mënyrë që kabllot e Apple jo vetëm që janë të shtrenjta, por ato janë gjithashtu mjaft të dobëta. Kësaj radhe, përdorimi i një karikuesi origjinal është më se i justifikuar, meqenëse mekanizmat e sigurisë dhe cilësia e materialeve të përdorura shkojnë shumë përtej asaj që mund të gjejmë në karikuesit e famshëm të ndërmarrjeve kineze të palëve të treta që i ofrohen publikut në një diapazon çmimesh pafundësisht më të ulët se ai i gjetur në produktet zyrtare nga Apple.

Ekipi i AppleInsider ka marrë rrjedhje këtë mëngjes në lidhje me këta karikues, të blerë për një sasi të vogël prej 0,50 $ në Kinë dhe që ka ndezur bateritë e pajisjeve, kështu që ata përfunduan duke u fikur kur kishin akoma 50% ose 60% bateri. Këto bateri kanë pësuar ngarkesa me probleme të lidhjes, gjë që ka shkaktuar një gabim në njehsorët dhe çipat që ato përfshijnë për të kontrolluar kullimin e të njëjtave. Nuk është polemika e parë në këtë drejtim, Google kohët e fundit doli në vëmendje për të raportuar se kabllot ultra të lira USB-C që mund të gjejmë në Amazon mund të shkaktojnë probleme serioze në bateritë e pajisjeve Google Pixel. Kujdesi për pajisjen tonë përfshin shumë më tepër sesa vendosja e një mbulese në të, dhe skimpimi i karikimit të baterisë kur kemi paguar deri në 700 € për një telefon të tillë, është një qëndrim sa i palogjikshëm aq edhe i papërgjegjshëm, mos harroni të përdorni gjithmonë MFi pajisjet

Pse janë këta "karikues të rremë kaq të rrezikshëm?"

Karikuesit e krahasuar

Nga jashtë ata mund të duken praktikisht të njëjtë, por sekreti është nga brenda, siç do të thoshin në Telepizza: "Sekreti është në brumë". Dhe këtu qëndron problemi, ju mund të blini karikues të rremë nga tre euro në Amazon pa asnjë shqetësim, ndryshimi këndon sa më shpejt që t'i hapni ato. Këta karikues knockoff supozohet se kanë vulat e certifikimit, por shumë herë ato janë imitime, që nuk kanë asnjë lloj garancie cilësie dhe që mund të jenë shumë të shtrenjta, specialisti Ken Shirriff tashmë paralajmëroi se nuk ka asnjë mënyrë që këta karikues të rremë të kalojnë ndonjë provë sigurie.

Për të filluar, ata zakonisht kanë gjysmën e fuqisë së prodhimit të origjinaleve, me kulme dhe ndryshime në kohën e dërgimit të energjisë që është ajo që shkakton patjetër zvogëlimin e baterisë dhe gabimet e leximit kur përdorni pajisjen, e cila përfundon duke shkaktuar fikjen e iPhone ose iPad kur gjoja ka ende karikim të disponueshëm.

Shumica e këtyre karikuesve nuk kanë rezistencat pasuese, ata përdorin më pak për të kursyer në përbërës, por jo gjithçka është këtu, në shumë raste të tjera ata nuk respektojnë distancat midis përbërësve ose përfshijnë sensorë të temperaturës, këta sensorë janë thelbësorë që ngarkuesi të ndaloni përçimin e energjisë elektrike në rast të një tejkalimi të mundshëm të temperaturës dhe parandaloni që pajisja të digjet në vend. Prandaj, të gjithë duhet të jemi të barabartë përgjegjës Gjetëm shumë karikues Belkin ose marka të tjera, më të lira se ato origjinale të Apple por edhe të certifikuara MFi, që do të thotë se Apple mbështetet plotësisht në këto pajisje për tu shitur dhe përdorur. Ju nuk jeni duke e bërë atë vetëm për shkak të pajisjes, por sepse një shpërthim mund të shkaktojë dëmtime personale të pariparueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i çmendur dijo

  Ulni çmimet e karikuesve dhe kabllove në mënyrë që konsumatorët të blejnë origjinalet. Apple duhet të ndalojë së qeni kaq bezdisshëm kryesisht për këtë lloj aksesori.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Apple me të vërtetë kujdeset pak që ju përdorni / mos ngarkues të rremë, ajo do të prishë baterinë në rastin më të mirë dhe ne do të duhet të blejmë një tjetër.

   Në rastin më të keq, ne do t'i vëmë zjarrin shtëpisë për të kursyer 5 €.

 2.   Ndërmarrje dijo

  Disa vjet më parë me Samsung Galaxy S5 që kisha, ia dhashë një të afërmi, ai humbi karikuesin dhe bleu një karikues përmes eBay, ishte e njëjta gjë nga jashtë, nuk dallohej nga origjinali, në të njëjtën kohë kohë ai më tha se kishte blerë dy bateri për celularin sepse ato ishin fryrë dhe ato u prishën, bateria e tretë në dyqan u shit një karikues dhe nuk ishte e markës, por nëse njëra ishte më e shtrenjtë se ato ebay dhe kurrë nuk kishte probleme përsëri, mbase mund të kurseni në një kabëll por jo në një ngarkues, me një kinez ebay i lirë do të dëmtojë baterinë, por sigurisht, pashë një raport në lidhje me këtë dhe prodhimi elektrik midis origjinalit dhe falsifikimit nuk ishte i njëjtë, valë në njehsor me të rreme lëkundet shumë jashtë rrezes, unë nuk blej origjinal blej një markë më të lirë në një dyqan dhe me atë deri më sot pa probleme, mos blej një kinez në ebay sepse ato janë të njëjta në pjesa e jashtme por do të prishë baterinë përveç që mund të shpërthejë.