Apple dhe Foxconn thonë se kanë në plan të prodhojnë në Indi

kuzhinier tim-india

Planet e zgjerimit të Apple në Indi janë më të ngadalta sesa kompania do të interesohej vërtet. Pas shumë negociatash dhe koncesionesh më në fund qeveria e Indisë lejoi kompaninë të hapë dyqanet e para të saj në vend dhe për tre vitet e para, të mos detyrohet të shesë produkte të prodhuara në vend, një kusht për çdo kompani që dëshiron të hap dyqane të reja në vend. Një pjesë e shtrirjes së këtij rregulli, buron nga qendra e R&D që kompania do të hapë para fundit të vitit në vend, përveç një përshpejtues i aplikacioneve për zhvilluesit.

Por kompania me qendër në Cupertino dëshiron që të lërë kohë të kalojë dhe dëshiron menaxherin e saj të lartë në detyrat e asamblesë filloni të ndërmerrni hapat e parë për të filluar prodhimin në vend. Sipas The Economic Times, Apple po bën presion që kompania të ketë gati objektet në Indi brenda dy vjetësh në mënyrë që të fillojë prodhimin e modeleve të iPhone që aktualisht janë mbledhur në Kinë.

Investimi fillestar që kompania kineze do të duhet të bëjë është afër 10.000 miliardë dollarë. Ajo që ne nuk e dimë është nëse në atë investim fillestar Foxconn ju do të zgjidhni të instaloni robotë siç keni bërë në fabrikën tuaj kryesore, në të cilën fuqia punëtore është ulur nga 100.000 punonjës vitin e kaluar në pak më shumë se gjysmën.

Ky investim u bë falë qeverisë së rajonit ku ndodhet fabrika e saj kryesore, por supozohet se qeveria indiane kurrë nuk do të mendojë të ndihmojë kompaninë financiarisht për të në vend të përdorimit të punës, puna bëhet nga robotët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rotelo dijo

    Prodhimet kineze në Indi, le të vazhdojmë të shfrytëzojmë botën.