Apple, Google dhe Microsoft Publikojnë Letër të Hapur që Thotë Ligjin Kundër Kriptimit "I pazbatueshëm"

Reforma e mbikëqyrjes së qeverisë

Dje një ekspert ligjor përshkroi ligjin Anti-kriptim Burr-Feinstein si antikushtetues. Vetëm një ditë pas këtyre vërejtjeve, Apple ka thënë se propozimi është "me qëllim të mirë, por padyshim i pazbatueshëm" në një letër e hapur nënshkruar nga Mbikëqyrja e Qeverisë së Reformës (e përbërë nga Apple, Google, Microsoft, Dropbox, Facebook, Twitter dhe kompani të tjera) la Shoqata e Industrisë së Kompjuterëve dhe Komunikimeve, Koalicioni i Infrastrukturës në Internet (I2C) dhe Shoqata e Programit të Kulturës. Letra u drejtohet dy senatorëve që qëndrojnë prapa projektligjit dhe shpjegon pse do të ishte në dëm të interesave të banorëve të Shteteve të Bashkuara dhe bizneseve të vendit të Amerikës së Veriut.

Dokumenti kap përshtypjen e përgjithshme që krijon dyert e pasme Do të "krijonte mundësi për shfrytëzim nga aktorë të këqij" dhe do t'i shtynte përdoruesit të zgjidhnin kompani që nuk ishin nga Shtetet e Bashkuara, në mënyrë që vendi i Amerikës së Veriut të humbte konkurrencën në industrinë e teknologjisë. Ju keni një përkthim të letrës më poshtë.

Përkthimi i letrës

Letër Presidentit Burr dhe Nënpresidentit Feinstein mbi Kriptimin

19 prill 2016

I nderuar President Burr dhe Nënpresident Feinstein:

Ne po shkruajmë për të shprehur shqetësimin tonë të thellë në lidhje me politikat me qëllim të mirë, por në fund të fundit të papunueshëm për kriptimin që do të dobësonin mbrojtjet që na duhen kaq shumë për të na mbrojtur nga njerëzit që duan të na shkaktojnë dëme financiare dhe fizike. Ne besojmë se është thelbësore për sigurinë e infrastrukturës së informacionit të kombit dhe të botës, që të shmangim veprimet që do të krijonin dobësitë e sigurisë të kërkuara nga qeveria në sistemet tona të kriptimit.

Si anëtar i kompanive, risitë e të cilave ndihmojnë në nxitjen e suksesit dhe rritjen e ekonomisë dixhitale, ne e kuptojmë nevojën për të mbrojtur sigurinë fizike të përdoruesve tanë dhe sigurinë e informacionit të tyre më privat. Për t'i shërbyer të dy interesave, ne u përmbahemi dy parimeve themelore. Së pari, ne u përgjigjemi shpejt proceseve ligjore dhe kërkesave të të dhënave emergjente nga agjencitë qeveritare. Së dyti, ne projektojmë sistemet dhe pajisjet tona për të përfshirë një larmi të pajisjeve dhe karakteristikave të bazuara në rrjet, duke përfshirë, por pa u kufizuar në të, kriptim të fortë. Ne i bëjmë këto gjëra për të mbrojtur sigurinë dixhitale të përdoruesve nga kërcënimet nga kriminelët dhe qeveritë.

Çdo kërkesë e detyrueshme e dekriptimit, siç është ajo e përfshirë në draftin e diskutimit të faturës që ju autorizuat, do të çojë në pasoja të paparashikuara. Efekti i kësaj kërkese do t'i detyrojë kompanitë të vendosin përparësi në qasjen e qeverisë mbi konsiderata të tjera, përfshirë sigurinë dixhitale. Si rezultat, kur dizajnojnë produkte ose shërbime, kompanitë e teknologjisë mund të detyrohen të marrin vendime që do të krijonin mundësi që aktorët e këqij që kërkojnë të dëmtojnë klientët tanë dhe të cilët të gjithë duam t'i ndalojmë mund t'i shfrytëzojnë. Projekt-ligji do të detyrojë ata që sigurojnë komunikim dhe ruajtje dixhitale për të siguruar që të dhënat dixhitale mund të merren në formë "të kuptueshme" nga qeveria, në përputhje me një urdhër gjykate. Ky mandat do të thotë që kur një kompani ose një përdorues ka vendosur të përdorë disa teknologji të kriptimit, këto teknologji do të duhet të ndërtohen për të lejuar që disa palë të treta të kenë qasje. Kjo qasje mund të shfrytëzohet nga aktorë të këqij.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se një mandat i tillë i teknologjisë nuk arrin të marrë parasysh natyrën globale të teknologjisë së sotme. Për shembull, asnjë kërkesë e aksesit nuk mund të kufizohet në zbatimin e ligjit të Shteteve të Bashkuara; pasi të kërkohet nga Shtetet e Bashkuara, qeveritë e tjera me siguri do të ndjekin. Për më tepër, Shtetet e Bashkuara nuk kanë një monopol në këto masa sigurie. Një ligj i miratuar nga Kongresi që përpiqet të kufizojë përdorimin e masave të sigurisë së të dhënave nuk do të parandalojë përdorimin e tyre. Ajo do të shërbejë vetëm për të lëvizur përdoruesit në kompani jo-amerikane, të cilat nga ana tjetër do të minojnë konkurrencën globale të industrisë së teknologjisë amerikane dhe do të rezultojnë në gjithnjë e më shumë të dhëna që ruhen në vendet e tjera.

Ne mbështesim sigurimin që zbatimi i ligjit ka autoritetin ligjor, burimet dhe trajnimin e nevojshëm për të zgjidhur krimin, për të parandaluar terrorizmin dhe për të mbrojtur publikun. Sidoqoftë, ato gjëra duhet të ekuilibrohen me kujdes për të ruajtur sigurinë e klientëve tanë dhe informacionin dixhital. Ne jemi të gatshëm dhe të etur për t'u angazhuar në një dialog se si ta trajtojmë atë akt balancues, por mbetemi të shqetësuar për përpjekjet për t'i dhënë përparësi një lloji të sigurisë mbi të gjithë të tjerët në një mënyrë që do të çonte në pasoja të padëshiruara, negative për sigurinë e rrjeteve tona dhe klientët

Nënshkruar,

Reforma e Mbikëqyrjes së Qeverisë

Shoqata e Industrisë së Kompjuterëve dhe Komunikimeve

Koalicioni i infrastrukturës në internet (I2C)

Shoqata e softverit argëtues


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.