Apple heton një rrjet fotografish të rrezikshme në një Dyqan Apple

grabitje-fotografi-mollë

Disa punonjës të një Apple Store të vendosur në Australi, janë akuzuar për ruajtjen e imazheve personale të pajisjeve të përdoruesve, të cilët udhëtuan atje për të kryer riparime të caktuara në pajisjet e tyre. Sipas akuzave, ata kanë marrë fotografi të vajzave, punonjës dhe përdorues, pa dijeninë e tyre. Punonjësit dyshohet se i kanë përdorur fotot për t'i vlerësuar ato, si një lojë.

Apple është një kompani që e merr shumë seriozisht integrimin dhe respektin midis njerëzve të seksit të ndryshëm dhe të barabartë, prandaj ka hapur një hetim serioz në këtë drejtim dhe ka paralajmëruar se do të ndërmarrë veprime nëse është e nevojshme.

Lajmet e fundit përmes CNET, tregon se Apple nuk ka gjetur ndonjë provë të transferimit të të dhënave të papërshtatshme ose fotove nga pajisjet e përdoruesit. Por hetimet janë duke vazhduar.

Informacioni doli në dritë në Posta e ndërlidhësve, i cili e përshkroi atë si skandalin e madh të Apple. Me sa duket, përdoruesit që panë se disa fotografi mungonin kur morën përsëri pajisjet e tyre të riparuara. Problemi u përkeqësua kur një nga anëtarët e stafit pa një shok teknik që kryente këtë veprimtari të paligjshme dhe automatikisht e pushoi nga puna.

Me sa duket nuk është hera e parë që kjo ka ndodhur në një Dyqan Apple në Australi, tashmë ka ndodhur në Sidnei. Apple ka dalë në plan të parë për të komunikuar se po heton rastin dhe se dëshiron të dijë nga dora e parë gjithçka që ka ndodhur. Viktimat e mundshme nuk janë gjetur akoma ose kanë ngritur ndonjë lloj padie apo veprimi ligjor.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh provat e vogla, duket se e gjitha ishte për shkak të një gazete që donte më shumë reputacion sesa mund të merrte. Për të gjithë kopertinën botuar një mollë të kafshuar dhe një titull mjaft goditës për rastin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Iō Rōċą dijo

  "Apple është një kompani që merr shumë seriozisht integrimin dhe respektin midis njerëzve të seksit të ndryshëm dhe të barabartë"

  Sa ju paguan mollët që të jeni një tifoz i tillë apo, siç themi këtu, çorape?

 2.   Norbert addams dijo

  Unë them. Kur ndaj një foto përmes AirDrop, Telegram, postës… sidoqoftë ta dërgoj, fotografia mbetet në listën time. Si keni qenë në gjendje të kuptoni pse ju mungonin fotot? Se nuk është një album me foto letre, nga Zoti ...