Apple i kërkon Foxconn të vlerësojë se çfarë do të kushtonte të prodhohej në Shtetet e Bashkuara

Donald Trump

Disa muaj më parë, Donald Trump, presidenti i elektro të Shteteve të Bashkuara, pohoi në një nga tubimet e tij të diskutueshme të fushatës se kompania me bazë në Cupertino do të ndalonte prodhimin e pajisjeve të saj jashtë vendit dhe të sillte të gjithë prodhimin në Shtetet e Bashkuara. Apple e di që nga fillimi se kjo nuk është e realizueshme, jo vetëm për Apple, por për çdo kompani që aktualisht po prodhon pajisjet e saj në Kinë, pasi që kostot e prodhimit dhe prodhimit do të ishin shumë më të larta. Ende, Apple ka arritur të kërkojë Foxconn, Pegatron dhe prodhuesit e tjerë të pajisjeve Apple llogaritni se çfarë do të kushtonte për të lëvizur prodhimin e iPhone, iPad dhe pajisje të tjera të prodhuara aktualisht në Kinë në Shtetet e Bashkuara.

Sipas Asia Nikkei, e cila ka zbuluar këtë informacion, Foxconn po heton mundësinë e zhvendosjes së të gjithë prodhimit në Shtetet e Bashkuara, ndërsa prodhuesit e tjerë si p.sh. Pegasus, kanë refuzuar drejtpërdrejt kërkesën për shkak të kostove të larta që do të pësonte. Nëse i gjithë prodhimi nuk është bërë nga robotët, unë shumë dyshoj se Foxconn mund të bëjë pajisje Apple në Shtetet e Bashkuara pa rritur ndjeshëm kostot e prodhimit dhe për këtë arsye çmimin e pajisjes.

Foxconn mund të jetë duke parë mundësinë pa pasur nevojë të përdorim vështirë se asnjë fuqi punëtore, arsyeja kryesore për rritjen e kostos, dhe në vend të kësaj përdorni robotë, siç janë aktualisht në dispozicion në objektet e Shenzem, ku ka selinë. Falë implementimit të robotëve në procesin e prodhimit, kompania ka zëvendësuar më shumë se 60.000 punëtorë.

Aktualisht Apple prodhon vetëm Mac Pro në tokën Amerikane, një model që logjikisht nuk ka aq dalje në treg sa iPhone. Kjo masë jo vetëm që do të prekte Apple, por gjithashtu gjithashtu do të prekte të gjithë prodhuesit amerikanë të pajisjeve elektronike, gjë që do të rriste çmimin e pajisjeve të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.