Apple investon edhe 45 milion dollarë të tjerë në R&D Corning Glass

Corning

Apple e di se sa e rëndësishme është të kesh xham dhe rezistent ndaj gërvishtjeve në pajisjet e tua. Një shembull i qartë është ekrani i Apple Watch. Xhami Jon-X nga gërvishtjet e modelit alumini më lehtë sesa ekrani safir i modeleve të titanit dhe çelikut.

Dhe për të marrë ekrane më të forta, ju po ndihmoni prodhuesin Qelqi Corning në zhvillimin e kristaleve të reja, madje edhe më të forta. Sapo keni investuar 45 milion dollarë në laboratorin tuaj kërkimor.

Apple Watch im i parë origjinal (seria 0) ishte bërë prej çeliku, me një Safir. Unë e pensionova në moshën tre vjeçare, me ekranin plotësisht të pastër. E dyta ishte bërë prej alumini me ekranin Ion-X. Brenda një jave nga veshja e saj, unë tashmë e kisha të shënuar gotën. Unë e kam shumë të qartë që tjetri do të jetë prej titani, për t'u rikthyer sërish në ekranin e safirit të pashkatërrueshëm.

Me këtë shembull të thjeshtë të jetuar në vetën e parë, vlerësohet se sa e rëndësishme është rezistenca e ekranit të një pajisjeje ndaj gungave dhe gërvishtjeve. Apple e di këtë dhe po ndihmon furnitorët e saj për të zbuluar gjithnjë e më shumë gotë sa më shumë që të jetë e mundur rezistente.

Apple sapo subvencionoi me të tjera 45 millones dollarë, laboratori R&D i furnitorit tuaj të ekranit Corning Glass. Ai ka qenë i ngarkuar me prodhimin e ekraneve të iPhone, iPad dhe Apple Watch për një kohë të gjatë.

Ky injeksion i ri i fondeve është pjesë e "Fondit të Avancuar të Prodhimit të Apple". Një fond investimesh për R&D të furnitorëve të tij. Në të, kompania investoi 200 millones dollarë në 2017 dhe 250 millones më shumë në 2019

Kështu u arrit xhami "Ceramic Shield" i iPhone 12

Falë këtij investimi, Apple dhe Corning Glass zhvilluan një lloj të ri xhami me rezistencë të lartë, të njohur si «Mburoja qeramike«, Dhe se tashmë është duke hipur në iPhone 12.

Isshtë një lloj i ri xhami i bërë me kristale të nanoceramika. Këto shfaqje prodhohen në uzinën e Corning në Harrodsburg, Kentucky. Pra, ne do të shohim nëse me këtë injeksion të ri të kapitalit, ata arrijnë të "shpikin" një ekran të ri për Apple Watch gjithashtu i bërë nga qeramika. Do të të bënte shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.