Apple ishte ende duke studjuar se si të përmirësonte routerët e saj pak para se t'i braktiste ato

AirPort

Braktisja e rrugëzuesve të Apple kapi shumë në befasi. Bazat e AirPort në modelet e tyre të ndryshme ishin një produkt i vlerësuar shumë nga përdoruesit me funksione shumë përpara kohës së tyre, dhe kompania vendosi që thjesht të ndalojë së bërëi ato, edhe pse vazhdoi të hulumtojë se si t'i përmirësojë ato.

Si përdorues i bazave të AirPort për shumë vite, lajmi se Apple po largohej nga kjo kategori ishte një befasi e pakëndshme. Baza AirPort Express dhe satelitët AirPort Express ishin pajisje që, në një kohë kur sistemet MESH as nuk ekzistonin, ishin një mënyrë shumë e thjeshtë për të zgjeruar në mënyrë efektive mbulimin e shtëpisë tuaj WiFi. Bandë e dyfishtë, satelitë, plug and play, menaxhim nga aplikacioni celular… Këto koncepte që kaq shumë marka tani përfshijnë në sistemet e tyre MESH ishin tashmë tipike për Portet Ajrore të Apple për shumë vite. Po, është e vërtetë që çmimet e tyre ishin të larta, por jo më të larta se sistemet aktuale të markave të tilla si Netgear, AMPLIFI ose Amazon eero.

I huaj është kjo lëvizje nga kompania kur vazhdojnë të shfaqen patentat e regjistruara në lidhje me routerët që kërkonin të përmirësonin sistemet aktuale. Patenta e fundit daton nga viti 2015 dhe flet për rrugëzuesit me bateri dhe sistemin e vet celular kjo do të lejonte që një lidhje e dobishme në internet të vazhdonte në rast të ndërprerjes së energjisë, me sistemet e energjisë së baterisë të bazuara në energji të rinovueshme, siç është dielli. Pa hyrë në vlerësime të dobisë praktike të një routeri me energji diellore brenda një shtëpie, gjëja e rëndësishme është fakti që Apple vazhdoi të kërkonte përmirësime në sistemet e saj pa tel.

Me përhapjen e pajisjeve të lidhura brenda shtëpisë, rritjen e Homekit dhe problemet e shkaktuara nga fakti që Apple ka vetëm Apple TV dhe HomePod si qendra shtesë, fuqia për të pasur një rrjet MESH që do të shërbente për të krijuar një stabilitet dhe rrjet efikas WiFi në shtëpinë tuaj, dhe që nga ana tjetër shërbyen në mënyrë që të gjithë aksesorët tuaj të automatizimit të shtëpisë të ishin të lidhur, ngarkon më shumë vlerë se kurrë. Nëse kësaj i shtojmë shqetësimin në rritje për privatësinë e të dhënave tona në internet, është pothuajse e pakuptueshme që Apple mungon në këtë kategori produktesh. A mund të ketë një surprizë së shpejti me bazat e reja të AirPort? Do të ishte një lajm i mrekullueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.