Apple i jep 75.000 dollarë hakerit për ndihmë

Hacker

Ne të gjithë e shoqërojmë fjalën hacker si imazhi i kopertinës, një qenie ogurzezë, e veshur me të zeza, i cili përdor aftësitë e tij kompjuterike për të bërë keq ku të dojë, duke krijuar viruse, programe keqdashëse dhe duke depërtuar nëpër çarjet e mureve të pakapërcyeshme të sistemeve të sigurisë.

Epo, nuk do të jetë. Një haker është thjesht një shkencëtar kompjuteri me njohuri të gjera siguria kibernetike, të aftë për të anashkaluar flokët e aksesit dixhital. Dhe si në të gjitha grupet, ka njerëz të mirë dhe njerëz të këqij. Një nga djemtë e mirë e ka ndihmuar Apple të mbyllë disa dyer të hapura të Safari, dhe kompania e ka shpërblyer atë për këtë.

Një ditë të mirë shkencëtar kompjuteri Ryan pickren ai filloi të kërkonte për dyer të pasme në shfletuesin vendas Apple Safari. Pas një pune intensive, ai gjeti disa dobësi në kodin e aplikimit dhe arriti të hynte në kamerën dhe mikrofonin e çdo përdoruesi. E vetmja gjë që viktima kishte për të bërë ishte të hynte në faqen e tyre të internetit.

Apple ka disa mani me sigurine të softuerit dhe pajisjeve tuaja. E vërteta është që ju mund të mburreni me të, dhe kjo është një nga tiparet dalluese të markës. Kjo madje ka çuar në probleme me qeverinë amerikane për mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve të saj mbi të gjitha, siç duhet të jetë.

Por jo të gjitha meritat u takojnë inxhinierëve të Cupertino. Ndonjëherë ato ndihmohen nga hakerat e jashtëm të cilët bashkëpunojnë në internet Programi i Bug Bounty që Apple ka për këtë qëllim. Pickren, përmes programit, njoftoi Apple për zbulimin e tij dhe i është dhënë 75.000 dollarë.

Hakeri nuk gjeti asgjë më pak se shtatë dobësi në Safari, tre prej të cilave lejuan hyrjen në kamerën e iPhone përmes kodit të dëmshëm. E vetmja gjë që viktima kishte për të bërë ishte të hynte në faqen e tyre të internetit dhe Pickren tani mund të aksesonte kamerën dhe mikrofonin nga distanca. Pothuajse asgjë.

Kamera

Hakeri kishte qasje në kamera kur vizitonte faqen e tij të internetit

Apple shpejt e rregulloi problemin

Në dhjetor Pickren informoi kompaninë për gjetjet e tij. Tre gabimet më serioze të sigurisë u rregulluan nga Apple në janar me azhurnimin e Safari 13.0.5. Defektet e tjera më pak serioze u korrigjuan më 24 mars me azhurnimin e Safari 13.1.

Apple ka kënaqur ndihmën e marrë nga hakeri me Dollarit amerikan 75.000. Pickren, i kënaqur me të, ka publikuar se ai do të investojë një pjesë të parave në blerjen e pajisjeve të reja për të vazhduar hetimin dhe gjetjen e mënyrave të reja për të pirë sistemin. Kush e di nëse gjeti më shumë se shtatë dyer.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.