Apple kërkon në Japoni një ekspert në Inteligjencën Artificiale për Siri

gatuaj-tim-japoni-id

Asistenti virtual i Apple ka ende shumë punë përpara, megjithëse ishte një pionier në ofrimin e këtij lloji të softuerit në pajisjet mobile, kompani si Google kanë kontraktuar shumë fort me Google Assistant, kështu që është koha për të rinovuar Siri, ta bëjmë atë të evoluojë në mënyrë që të mund të na ofrojë pak më shumë përmbajtje të ndërlikuar dhe të bëhet një mjet i ndihmës përfundimtare gjatë gjithë ditës sonë. Për ta bërë këtë, Tim Cook ka vendosur të vështrojë tokën e diellit në lindje, Japoninë. Në këtë mënyrë, Kompania Cupertino po kërkon në Japoni një ekspert të inteligjencës artificiale për të rritur aftësitë e Siri.

Ky informacion është zbuluar nga faqja e internetit japoneze Nikkei. Sipas këtij mediumi, Apple po mendon për qendrën e teknologjisë së përparuar që do të hapet në dhjetor, e cila do t'i kushtohet inxhinierisë së thellë me një qëllim specifik, për të përmirësuar Siri falë Inteligjencës Artificiale.

Ne jemi duke kërkuar inteligjencë artificiale për të lejuar Siri të lundrojë nëpër të gjitha produktet, duke përdorur këtë aftësi për të përmirësuar performancën e baterisë sonë, të rekomandojë muzikë në Apple Music ... dhe madje të na ndihmojë të kujtojmë se ku e kemi parkuar makinën - Tim Cook.

Por sigurisht, për këtë ata kanë nevojë për një specialist të mirë në këtë fushë, dhe kjo është pikërisht ajo që ata po kërkojnë në Japoni. Në vendin aziatik ne gjejmë Qendrën për Kërkime të Avancuara të Integruara, në Tokio, ku Takohen specialistë të mëdhenj të fushës, duke krijuar sisteme të inteligjencës artificiale të afta për të zgjidhur problemet falë "Big Data". 

Këto thashetheme kanë lindur gjatë vizitës së Tim Cook në Japoni, në të cilën kujtojmë se ai u ndal pranë zyrave të Nintendo për të përshëndetur Shiregu Miyamoto dhe për të parë se si po shkonte. Super Mario Run, lëshimi tjetër i madh në iOS App Store, loja e parë zyrtare video me celular e hidraulikut më të famshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.