Apple kap 66% të fitimeve totale të industrisë së smartphone-ve

Counterpoint - Përfitimet e industrisë së telefonisë

Industria e telefonit nuk është saktësisht fitimprurëse dhe shumë janë kompanitë që nuk fitojnë para përmes modeleve të ndryshme që ata hedhin në treg çdo vit. Apple, edhe një vit kryeson listën e kompanive që bëjnë më shumë para dhe fitimet që merrni nga industria e telefonisë mobile.

Sipas djemve në Counterpoint, Apple mban ato 32% e të ardhurave totale të industrisë së telefonisë, një industri që gjithashtu mbetet me 66% e fitimeve. Asnjë kompani tjetër nuk u afrohet numrave që Apple ofron në këtë industri.

Baza e përdoruesve të pajisjeve të nivelit të lartë në tregjet kryesore si Shtetet e Bashkuara, Evropa dhe Japonia është një nga arsyet që Apple mund të vazhdojë të mbajë disa marzhet e larta të biznesit në seksionin tuaj të telefonit.

Samsung renditet i dyti, me 17% të fitimeve totale të industrisë së telefonisë mobile. Rritja e përzierjes së serisë Galaxy A së bashku me fillimin pozitiv të serisë Galaxy Note 10 janë arsyet kryesore për rritjen e saj.

Firmat aziatike të smartphone-ve kanë funksionuar tradicionalisht marzhet e ulëta të fitimit, megjithëse çmimet e tyre janë rritur ndërsa kanë bërë emër dhe prania e tyre ndërkombëtare është rritur.

Në të njëjtin raport që Counterpoint ka botuar, mund të lexojmë se përfitimet globale të telefonave inteligjentë ranë 11% nga viti në vit në tremujorin e tretë për shkak të rritja e cikleve të azhurnimit ndërsa më shumë njerëz vendosën për telefonat me rreze të mesme mbi modelet e nivelit të lartë ..

Biznesi kryesor i Apple është telefonia, edhe pse pak nga pak po përpiqet zvogëloni varësinë tuaj nga iPhone me fillimin e shërbimeve të reja. Për Samsung, megjithatë, burimi kryesor i saj i biznesit janë gjysmëpërçuesit, jo telefonia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.