Apple konfirmon se tashmë ka rregulluar cenueshmërinë e rëndësishme në protokollin WPA2

Dje partneri im Jordi ju informoi për një të rrezikshme cenueshmëri në protokollin WPA2 zbuluar nga eksperti i sigurisë kompjuterike Mathy Vanhoef, një dobësi që prek të gjitha llojet e pajisjeve që përdorin këtë protokoll sigurie për të mbrojtur komunikimet tuaja, qofshin ato smartphone, router, modem, tableta, kompjuterë ...

Zgjidhja për këtë dobësi është shumë e thjeshtë, pasi që me është rregulluar një azhurnim i thjeshtë i firmuerit të pajisjes. Problemi është se shumë do të jenë pajisjet që përdorin këtë protokoll që nuk do të marrin azhurnimin përkatës nga prodhuesi. Për fat të mirë, përdoruesit e produkteve të Apple mund të jenë të sigurt.

Sipas AppleInsider, duke cituar burime anonime brenda zyrave të Cupertino, Apple tashmë e rregulloi këtë problem në betat e mëparshme të sistemeve operative që aktualisht po ekzekutohen në të gjitha pajisjet Apple që i mbështesin ato. Por duket se vetëm kjo copë toke adreson vetëm këtë dobësi në pajisjet e menaxhuara nga macOS, iOS, tvOS dhe watchOS.

Pajisjet AirPort Extreme, AirPort Express dhe Time Machine nuk kanë marrë ende azhurnimin e duhur dhe nuk është e sigurt se ata do ta bëjnë atëMeqenëse këto modele u ndërprenë nga kompania pak më shumë se një vit më parë dhe azhurnimi i fundit i firmware u lëshua në dhjetor të vitit të kaluar. AppleInsider është përpjekur të kontaktojë Apple për të konfirmuar nëse këto modele do të marrin një azhurnim, por nuk kanë marrë ndonjë përgjigje.

Në mënyrë që të përfitoni nga kjo dobësi, duhet të punoni së bashku me një router dhe një pajisje të prekshme. Nëse pajisja jonë, qoftë iPhone, iPad apo Mac, e ka zgjidhur atë problem, nuk ka asnjë problem që ne të vazhdojmë të përdorim Aeroportin tonë veteranEdhe pse është akoma e prekshme, diçka që duket se konfirmohet, pasi Apple dyshon shumë se do të përqendrojë përpjekjet e saj në një pajisje të ndërprerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.