Apple lëshon azhurnime për iOS 13.5.1, iPadOS 13.5.1, watchOS 6.2.6, tvOS 13.4.6 dhe HomePod 13.4.6

Dyqani i Apple

Apple sapo lëshoi ​​disa minuta më parë azhurnime të reja për firmware të gjitha pajisjet tuaja. Nuk është e zakonshme që kompania t'i lëshojë të gjithë në të njëjtën kohë në të njëjtën ditë, me rrezikun që serverat e saj mund të shemben gjatë orëve të para.

Dhe e vërteta është se shënimi shpjegues i çdo azhurnimi thjesht tregon rregullimet e defekteve dhe siguria. Pa ndonjë lajm që mund ta vlerësojmë në nivelin e përdoruesit. Ndoshta është për të bllokuar jailbreak-un që u shfaq këtë javë? Mund të jetë.

Apple ka lëshuar azhurnime për iOS 13.5.1 dhe iPadOS 13.5.1, së bashku me watchOS 6.2.6, arna që bëjnë ndryshime të vogla në përditësimet iOS 13.5 dhe iPadOS 13.5 të lëshuara më pak se dy javë më parë. Gjithashtu ka lëshuar azhurnime për tvOS 13.4.6 para y Home Pod 13.4.6.

Lëshuar për publikun të hënën, azhurnimet për iOS dhe iPadOS mund të instalohen përmes aplikacionit Cilësimet, duke prekur General, Update Software dhe më pas duke zgjedhur për të instaluar azhurnimin. Përdoruesit me azhurnime automatike ata do të kalojnë nëpër një proces të thjeshtuar të menaxhuar nga pajisja juaj. Përditësimi i watchOS mund të menaxhohet nga aplikacioni Watch në iPhone.

Këto azhurnime të reja për iOS 13.5.1 dhe iPadOS 13.5.1, mbërrijnë vetëm Ditë 12 pas lëshimit të iOS 13.5 dhe iPadOS 13.5, dhe Ditë 14 pas shikimitOS 6.2.5. Këto azhurnime u përqendruan kryesisht në ndryshimet e COVID-19, duke përfshirë një shkulje të Face ID që mori parasysh maskat e fytyrës, si dhe API të Njoftimit të Ekspozitës.

Shënimet e arnimeve për azhurnimet iOS 13.5.1, iPadOS 13.5.1 dhe watchOS 6.3.6 zbulojnë përmbajtjen se përbëhet kryesisht nga azhurnimet e sigurisë. Rritjet në numrin e versionit gjithashtu tregojnë se ato janë më pak të shtrira, thjesht për rregullime të defekteve në kod ose për qëllime sigurie.

Apple gjithashtu ka lëshuar një Azhurnimi shtesë për macOS Catalina 10.15.5, azhurnimi i pestë i sistemit operativ macOS Catalina që kur u shfaq në tetor 2019. Azhurnimi shoqërues vjen një javë pas lëshimit të azhurnimit të macOS Catalina 10.15.5. Gjithashtu për arsye sigurie.

Veryshtë shumë e qartë se diçka shumë e rëndësishme për të niveli i sigurisë Ata duhet të kenë zbuluar në Cupertino këto ditë për të "patch" të gjitha pajisjet e tyre sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.