Apple lançon iOS 9.3.5, ne ju tregojmë historinë e errët pas azhurnimit

ios-9-3-5

Momenti i tmerrshëm arriti. Diçka për të cilën ne dyshuam menjëherë pasi Apple ndaloi nënshkrimin e iOS 9.3.3. Dhe sapo jemi befasuar nga një azhurnim i vogël i disa MB që as nuk mund t'i verbojmë në të ardhmen. IOS 9.3.5 arrin disa minuta më parë, dhe pas një trazire të madhe, duket se diçka e rëndësishme për sa i përket privatësisë qëndron pas saj, ne do të analizojmë se çfarë ka ndodhur në orët e fundit dhe pse Apple ka filluar të punojë urgjentisht për të lëshuar këtë azhurnim të vogël, por të rëndësishëm. Ky azhurnim bllokon një shfrytëzim që vë në rrezik shumë pajisje iOS.

Sipas informacionit që fillon nga Koha e Nju Jorkut, nuk ishte në dispozicion një shfrytëzim për iOS 9.3.4 që po bënte kërdi me informacionin privat të përdoruesve. Prandaj, ne rekomandojmë fuqimisht që të gjithë përdoruesit që po lexojnë këtë azhurnim të versionit më të fundit të disponueshëm të sistemit operativ Apple mobile. Kështu është Koha e Nju Jorkut Ju e keni përcaktuar këtë çështje sigurie:

Studiuesit kanë arritur në përfundimin e një kompanie të quajtur NSO Group, një kompani izraelite që shet softuer që i bën telefonat celularë të pagjurmueshëm, qëndron pas këtyre ndërhyrjeve në pajisjet iOS.

Grupi mund të lexojë mesazhe dhe email, si dhe të përgjojë telefonata dhe kontakte. Ata mund të regjistrojnë tinguj nga mikrofonat tanë, të mbledhin fjalëkalime dhe të vendosen në vendin ku është përdoruesi i pajisjes.

Si përgjigje, Apple ka rregulluar këtë çështje të sigurisë me iOS 9.3.5 i cili do t'u lejojë përdoruesve të vazhdojnë të ruajnë rrethanat e tyre të privatësisë.

Apple rekomandon përdoruesit të azhurnohen në këtë version të fundit, Si mund të ishte ndryshe, dhe sipas thashethemeve, kjo është arsyeja e vërtetë pse dy iOS 10 beta ndodhën kaq afër së bashku dhe me kaq pak lajme.

Revista Ves Po e ndiqja nga afër çështjen

burim burimi

Nga Ves, shfrytëzimi është i fshehtë dhe po përdoret për të spiunuar figura ndërkombëtare.

Në mëngjesin e XNUMX gushtit, Ahmed Mansour, një aktivist 46-vjeçar për të drejtat e njeriut me banim në Emiratet e Bashkuara Arabe, mori një mesazh të çuditshëm nga një numër i panjohur në iPhone-in e tij

Ai lexoi në të se kishte sekrete të reja në lidhje me torturat në burgjet e Emirateve të Bashkuara Arabe, dhe në mesazh kishte një lidhje.

Mansos ishte një viktimë e hakerëve nga më shumë se një qeveri kështu që ai është i indoktrinuar për këtë temë, ai nuk klikoi në linkun. Ai i dërgoi të njëjtin mesazh (përcjellë) Bill Marczak, një inxhinier nga Qytetari Lab, një kompani që mbikëqyr të drejtat dixhitale dhe është e vendosur në Universitetin e Torontos.

Le të flasim më shumë rreth Grupi NSO, një kompani që furnizon qeveritë me malware me synimin për të kapur pajisjet mobile. Kompania shet teknologjinë e saj si "fantazmë" dhe është. Ata i kanë rritur fitimet e tyre në mënyrë të jashtëzakonshme dhe kurrë nuk kanë ofruar një intervistë për kompaninë. Sipas të dhënave, ata madje kanë marrë rreth 120 milion dollarë nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aktualisht kanë një pasuri prej rreth një miliard dollarë.

Malware i saj njihet si Pegasiajo kap të dyja të dhënat tuaja të shfletimit dhe thirrjet dhe shumë më tepër përmbajtje. Ata janë hakera që punojnë për ofertuesin më të lartë, dhe shpesh vetë shtetet janë ata ofertues. Ne anen tjeter, thuhet se mund të jetë kompania që FBI përdori për të zhbllokuar iPhone 5c përfshirë në bombardimet e San Bernardino dhe i dha kaq shumë dhimbje koke Tim Cook. Sipas analistëve të ekipit të Ves Ky malware prek pajisjet pas iOS 7, ne kujtojmë se iPhone 4 nuk ka marrë azhurnime pas iOS 7.1.2, prandaj, të gjitha pajisjet aktuale iPhone 4 janë në rrezik serioz për tu përgjuar me gjithë lehtësinë në botë. 10% e përdoruesve të iOS janë aktualisht në iOS 8, prandaj mos hezitoni, është koha të kujdeseni për të dhënat tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Villarino dijo

  Ju mund të shqetësoheni duke rishikuar artikujt që shkruani. Nuk e di nëse është thjesht ngathtësi apo një kopjim i qartë dhe ngjit me google translate në mes, por sytë e mi më dhembin duke lexuar një tekst kaq të shkruar keq.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Pershendetje shoqe.

   Ju mund të na tregoni gabimet për t'i zgjidhur ato. Kritika konstruktive është e mirëseardhur, por kur nuk ka argumente krijon polemikë të panevojshme.

   1.    iOS-të dijo

    Tha shume mire

   2.    peshk yndyre58 dijo

    Unë e kam instaluar një orë më parë, më ka lënë rreth dhjetë programe si latente, ato janë si joaktive, nëse i klikoj, më thotë të pres, unë tashmë kam rifilluar 3 herë dhe jam akoma i njëjti, nuk ka asnjë koherenca, dyqani i mollëve më ka vënë në gjumë, google, lojëra të ndryshme, evernote, dropbox dhe goofle drive, ca më shumë që nuk i mbaj mend.
    A dini diçka për këtë?

   3.    JL Llorente Haya dijo

    Përshëndetje. Unë e kuptoj që ju nuk keni dashur të vendosni "verbim", por "paraqitje të shkurtër".

    Verbuese nuk ka kuptim në atë kontekst.

 2.   Odalie dijo

  Epo, nuk e shoh se ku është shkrimi i keq i artikullit. Gjithsesi

  Sa për përmbajtjen e saj në fillim mendova se ishte një shaka apo diçka e tillë, më duket diçka shumë serioze. Po e instaloj, megjithëse është e qartë se objektivi i asaj organizate nuk janë përdoruesit "e zakonshëm" për të thënë, por njerëz të rëndësishëm me informacione që ata mund t'i përdorin për të rishitur, shantazhe etj.

  Sidoqoftë, unë theksoj përsëri se kjo është diçka serioze, ndër të tjera sepse shfrytëzimi vjen nga IOS 7 (2013). Aq shumë bujë për vite me radhë me sigurinë e IOS, saqë nëse është sistemi operativ më i sigurt, etj. dhe rezulton se ne jemi shitur për 3 vjet.

 3.   Alexander dijo

  Interesante, informacioni vlerësohet.
  Ndërsa disa bezdisin ... Ku e shihni shkrimin e keq?

  Bëni vetë një artikull, të mençur ...

 4.   peshk yndyre58 dijo

  Unë e kam instaluar një orë më parë, më ka lënë rreth dhjetë programe si latente, ato janë si joaktive, nëse i klikoj, më thotë të pres, unë tashmë kam rifilluar 3 herë dhe jam akoma i njëjti, nuk ka asnjë koherenca, dyqani i mollëve më ka vënë në gjumë, google, lojëra të ndryshme, evernote, dropbox dhe goofle drive, ca më shumë që nuk i mbaj mend.
  A është dikush si unë?

 5.   Pinxo dijo

  Përshëndetje, çfarë ka ndodhur me faqen ACTUALIDADIPAD ???

  1.    Luis Padilla dijo

   Actualidad iPad është i integruar në iPhone Actualidad. Tani e tutje ekziston vetëm iPhone i vërtetë.

 6.   Paul dijo

  Përshëndetje, unë jam një ish-përdorues i iPhone, por unë ju them se rreth një vit më parë pashë në një lajm lokal në Meksikë se si ata e bënë atë, dhe pashë kur reporteri la telefonin e tij celular në tavolinë dhe hakerat mundësuan mikrofoni dhe regjistroi atë që po thosha në atë kohë, ata nxorrën të gjithë informacionin e tyre (kontakte, sms, etj.), për mua ishte e vështirë të besoja në atë kohë aq shumë cenueshmëri, Apple nuk lëshoi ​​ndonjë koment, unë erdha të mendoj se ishte një shaka, por tani që kjo doli në dritë vërtet besojeni atë dhe kjo do të thotë që për një kohë të gjatë informacioni ynë është ekspozuar, unë do të kërkoj lidhjen e raportit dhe do ta ndaj me ju.