Apple lëshon iOS 14.6 dhe iPadOS 14.6 për të gjithë përdoruesit

iOS 14.6

Dita e azhurnimeve në universin Apple. Të gjitha pajisjet tuaja marrin një azhurnim të ri të softuerit të tyre përkatës sot. Për iPhone, i ri iOS 14.6, Dhe iPadOS 14.6 për iPad, të cilat pas shumë beta më në fund sapo janë lëshuar për të gjithë përdoruesit.

Një azhurnim i ri me përmirësime të dukshme, të tilla si mbështetja për Apple Card Family, pajtimet në podcast dhe përmirësimet në kontrollin e etiketave të reja ajrore.

Apple sapo lëshoi ​​iOS 14.6 dhe iPadOS 14.6 pak minuta më parë për të gjithë përdoruesit. Ky azhurnim përfshin mbështetje për Familja e Kartave Apple, Abonimet në podcast Apple, përmirësime në kontrollin e pajisjeve të reja AIRTAG dhe rregullime të rëndësishme të sigurisë.

Si zakonisht, mund ta azhurnoni iPhone tuaj duke shkuar në aplikacionin "Settings", duke zgjedhur "General" dhe më pas duke zgjedhur "Software Update".

Abonimet e Familjes dhe Podcast të Kartave Apple

Ka vetëm një muaj që nga azhurnimi i fundit, iOS 14.5, por sidoqoftë është më pak i rëndësishëm. Një nga risitë kryesore të tij është padyshim përfshirja e Apple Card Family, duke lejuar ndajnë Apple Card me anëtarët e tjerë të familjes.

iOS 14.6 gjithashtu mbështet aplikacionin Podcasts për platformën e re të podcasting të Apple. Kjo lejon podcast-et të ofrojnë pajtime Paguaji shfaqjeve tuaja me përmbajtje bonusi si episodet pa reklama dhe episodet vetëm për pajtimtarët.

Karakteristika të tjera të reja në iOS 14.6 përfshijnë azhurnime për AIRTAG, përmirësimet e aksesit dhe një sërë rregullimesh të brendshme të defekteve në kod.

Risi në pjesën AirTag është të jesh në gjendje të shtosh një adresa e postës elektronike në vend të një numri telefoni kur aktivizoni mënyrën e humbur të një AirTag.
Në këtë mënyrë AirTag do të tregojë numrin e telefonit pjesërisht i maskuar kur prekeni me një pajisje të përputhshme me NFC, dhe ajo do të shfaqë vetëm adresën e emailit.

Përveç këtyre veçorive të reja, ajo gjithashtu rregullon problemet e mëposhtme të gjetura në versionet e mëparshme:

 • Shkyçja me Apple Watch mund të mos funksionojë pasi të keni përdorur Lock iPhone në Apple Watch.
 • Kujtesat mund të shfaqen si vija bosh.
 • Shtesat e bllokimit të thirrjeve mund të mos shfaqen te Cilësimet.
 • Pajisjet Bluetooth ndonjëherë mund të shkëputen ose dërgojnë audio në një pajisje tjetër gjatë një telefonate aktive.
 • IPhone mund të përjetojë performancë të reduktuar gjatë fillimit.

Korrigjimet e tjera janë të sigurisë së brendshme, të cilat kalojnë plotësisht pa u vërejtur nga përdoruesi përfundimtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.