Apple lëshon një platformë për të vëzhguar lëvizjen në vende për shkak të COVID-19

Disa ditë më parë ju informuam se Apple Maps po merrte modifikime të vogla nga distanca. Në shiritin e kërkimit të vetë aplikacionit, u dha përparësi supermarketeve dhe institucioneve më të rëndësishme në këtë krizë të shëndetit publik ndaj kategorive të tjera. Sidoqoftë, Apple ka dashur të shkojë më tej dhe ka lëshuar një mjet për të shikoni ndryshimet në lëvizshmërinë e banorëve të secilit vend, bazuar në regjistrat e kërkimit nga aplikacioni juaj i hartës. Falë këtij mjeti ne mund të shohim efekti i masave të paraburgimit në secilin vend bazuar në kërkimet në Apple Maps.

Spanjollët ulin lëvizjen e tyre me rreth 90%

Këto të dhëna gjenerohen duke numëruar numrin e kërkesave të bëra në Apple Maps për udhëzime në vendet / rajonet dhe qytetet e zgjedhura. Të dhënat që dërgohen nga pajisjet e përdoruesve te shërbimi Maps lidhen me identifikues të rradhës të rastësishëm, kështu që Apple nuk ka një profil të lëvizjeve dhe kërkimeve të tyre. Disponueshmëria e të dhënave në një vend / rajon ose qytet të veçantë i nënshtrohet një numri faktorësh, duke përfshirë pragjet minimale për kërkesat e adresave të bëra në ditë.

Mekanizmi i platformës së re Apple është i thjeshtë dhe është pagëzuar nën emrin e raportet e trendit të lëvizshmërisë. Falë këtyre raporteve ne jemi në gjendje të shohim trendet e lëvizshmërisë të secilës prej më shumë se 60 vendeve të indeksuara në platformë. Kjo na ndihmon të vëzhgojmë shpejt si kanë qenë efektet e masave të ndryshme të marra nga qeveritë e secilit vend. Zhvendosjet janë diferencuar në këmbë, me makinë ose me transport publik.

Të dhënat mblidhen duke numëruar numrin e përgjithshëm të kërkimeve në Apple Maps. Por Apple tashmë ka konfirmuar se këto të dhëna nuk janë të lidhura me asnjë ID të Apple. As nuk ka ndonjë regjistrim të vendeve që çdo përdorues ka vizituar. Për më tepër, ata kanë siguruar që çdo kërkesë kërkimi ka të bëjë me një identifikues të rastit për të shmangur problemet e privatësisë.

Mjeti është falas dhe grafikët e pavarur të secilit vend mund të konsultohen nga Uebfaqja zyrtare e Apple. Në rastin e Spanjës, masat e marra nga Qeveria kanë bërë që lëvizja në lidhje me ecjen dhe vajtjen me transport publik të ketë rënë me 90%. Sidoqoftë, ngasja me veturën tuaj është ulur me 81%.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.