Apple nis "Lidh Podcasts" për të menaxhuar Podcast

podcast-lidh Në fillim të shkurtit, Apple filloi rastësisht Lidh podcastet, një mjet për përdoruesit që ngarkojnë këtë lloj përmbajtje në iTunes. Deri atëherë, podcasters ngarkuan episodet e tyre duke përdorur një lidhje që ishte në dispozicion në iTunes Podcast Store, por tani ata kanë një portal i dedikuar për të menaxhuar ngarkimet e këtij lloji të përmbajtjes. Ky Connect është gjithashtu në dispozicion për të ngarkuar lloje të tjera të materialit, të tilla si aplikacione, muzikë ose libra, dhe nuk ka asnjë lidhje me Apple Music Connect, një lloj rrjeti social që "lidh" fansat me artistët dhe duket se nuk po ka shumë sukses .

Nga portali i ri, përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë Podcast të reja dhe të menaxhojnë ato ekzistuese duke përdorur ID-të e tyre të Apple. Tani, ngarkimi i një Podcast është aq i thjeshtë sa shkruani URL-në e një burimi RSS dhe disa karakteristika të reja janë përfshirë që e bëjnë më të lehtë për podcasters për të rinovuar përmbajtjen e tyre. Siç thuhet, kurrë nuk është vonë nëse lumturia është e mirë.

Menaxhimi i Podcast-eve në iTunes do të jetë shumë më i lehtë

Mundësia për të futur URL-në e një burimi RSS do të lejojë podcasters bëni ndryshime më shpejt përmbajtje që ata tashmë e kanë sinkronizuar me iTunes dhe ka gjithashtu mjete për t'i fshehur dhe / ose hequr ato nga drejtoria iTunes. Portali gjithashtu do të sigurojë informacion mbi statusin e ngarkimeve që po bëhen në çdo kohë të dhënë.

Apple u ka dërguar me email klientëve që ngarkojnë Podcasts për t'i bërë të ditur se ekziston portali i ri Podcasts Connect, i cili gjithashtu vjen me mbështetje të përmirësuar të burimeve për ofruesit e Podcast dhe mbështetje HTTPS për meta të dhëna, skedarë albumesh dhe skedarë episodesh. Me sa duket, këto email janë dërguar gradualisht, ndoshta për të shmangur një lloj mbingarkese në një portal që është lansuar javët e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.