Apple nis Programin e Pajisjeve të Kërkimit të Sigurisë

intimitet

Po këtë vit, Apple njoftoi Programin e Pajisjeve të Kërkimit të Sigurisë me qëllim që ndihmoni palët e treta të gjejnë dobësi në iOS dhe në vetë pajisjet. Pjesëmarrësit do të kishin akses në të njëjtat pajisje me ekipin e brendshëm të sigurisë së Apple në mënyrë që të hetonin. Kjo do të thotë që ddo të kishte pajisje të modifikuara posaçërisht për hetimet tuaja.

Gjithçka duket se tregon këtë Apple do të fillojë të dërgojë iPhone i rrënjosur për të gjithë ata që u bashkuan me programin që nga qershori. MacRumors mesatare, studiuesit e të cilit u regjistruan për programin, duket se kanë marrë një njoftim nga Apple duke deklaruar se pajisjet do të ishin dërguar tashmë dhe duhet të mbërrijnë në ditët e ardhshme.

IPhone të modifikuar të dërguar do të vijnë me qasje rrënjë parazgjedhur Diçka e ngjashme me aftësitë që jailbreak na dha përdoruesve. Kjo i lejon studiuesit të analizojnë thelbin e sistemit operativ shumë më lehtë pa pasur nevojë për aplikime të palëve të treta për të hyrë në të.

El Pajisja e hulumtimit të sigurisë (SRD), Pajisja e Hetimit të Sigurisë, është gati për përdorim në cilësimet e kontrolluara të sigurisë për hetim. Qasja në predhë është në dispozicion dhe ju lejon të përdorni çdo mjet dhe të zgjidhni të drejtat. Nga ana tjetër, SRD sillet pothuajse në mënyrë të ngjashme me një iPhone standard për kërkime përfaqësuese.

Apple tregon se iPhone i dorëzuar është vetëm huazues dhe duhet të kthehet pas 12 muajsh nëse hetuesi vendos të mos ri-regjistrohet përsëri në program. Çdo dobësi e zbuluar në pajisjet gjatë qëndrimit në program duhet t'i raportohet Apple, i cili ofron shpërblime përmes Apple Security Bounty.

Nëse po mendoni të regjistroheni në program, i keni të gjitha informacionet në dispozicion në Uebfaqja e zhvilluesve të AppleKu ju mund të shihni të gjitha kërkesat që janë të nevojshme që regjistrimi të pranohet.

Pa dyshim Apple e merr seriozisht sigurinë e pajisjeve tona. Megjithëse një nga fushatat e fundit u përqëndrua në këtë me parullën «Privatësia. Ky është iPhone. Nisma si kjo me siguri do të ndihmojnë një të ardhme edhe më të sigurt brenda ekosistemit Apple për të gjitha pajisjet tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.