Apple merr një patentë të re për të kanalizuar ujin që mund të hyjë në një iPhone ose Apple Watch

ujë

Pa dyshim, teknologjitë e reja vazhdojnë të na befasojnë çdo ditë. Sapo lexova një patentë që Apple është bërë shumë kurioz. Eshte një sistem për të kanalizuar hyrjen e mundshme të ujit që mund të futet përmes shfryrjeve të një iPhone ose Apple Watch.

Atëherë më vjen buja. Unë shikoj timen Apple Rights Watch dhe shoh që ka dy të çara në anën e majtë (altoparlantët) dhe një vrimë të vogël (mikrofonin) në të djathtë. Dhe sipas Apple është zhytur 50 metra. Nëse ky sistem i evakuimit sapo është patentuar ... Çfarë sistemi po përdoret tani? Shpresoj një efektive ... mirë, le t'i besojmë inxhinierëve Cupertino ...

Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara sapo ju dha një të re patentë te Apple me titull «Hapësira ajrore inteligjente për pajisjet elektronike«, Ku kompania shpjegon një sistem të ri për të ajrosur brendësinë e pajisjeve të vogla të papërshkueshme nga uji si iPhone ose Apple Watch.

Shtë një sistem me mbrojtje kundër hyrja e ujit në kanalet e ajrit që ftohin pajisjen brenda. Ai përmban një sensor që zbulon hyrjen e ujit dhe një sistem mbylljeje që parandalon kalimin e lagështisë në pajisje.

Mënyra për të bllokuar kalimin e ujit mund të bëhet në mënyra të ndryshme. Mund të jetë sepse dridhje, për të dëbuar mikro pikat e ujit në pjesën e jashtme, ose duke avullim, me ultratinguj ose një ngrohës infra të kuqe.

Kjo patentë u paraqit nga inxhinierët e Apple David MacNeil, Roberto M. Ribeiro dhe William S. Lee. Gjëja më logjike është se nëse kompania vendos të zbatojë këtë lloj zgjidhjeje në ndonjë nga pajisjet e saj, ato do të ishin ato që janë rezistente ndaj ujit, të tilla si Apple Watch dhe iPhone.

Nëse në fund kjo patentë bëhet realitet dhe lidhësi iPhone Lightning përfundon duke u zhdukur, ne mund të shohim një model të ardhshëm zhytur 50 metra, si Apple Watch. pse jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.