Apple së shpejti mund të përfshijë mbështetjen e llogarisë me shumë përdorues në iOS dhe iPadOS

Llogari me shumë përdorues në iPadOS

Kalimi i kohës bën evolucioni i iOS dhe iPadOS shkoni sipas kërkesave të përdoruesve. Ndarja e sistemit operativ për iPhone dhe iPad nënkuptonte një para dhe pas në nivelin e softuerit sepse lejonte zgjerimin e softuerit të një iPad që kërkonte shumë më tepër sesa ajo që ofroi Apple. Në të njëjtën mënyrë, disa funksione specifike të iOS për iPhone mund të amplifikohen falë pirunit të pësuar disa vjet më parë. Një nga aspektet që kërkojnë shumë përdorues është ardhja e mbështetjes për llogaritë me shumë përdorues që lejojnë që pajisja të përdoret me shumë llogari. Faleminderit një patentë e re e Apple mund të jemi më afër këtij opsioni për iOS dhe iPadOS.

iOS 14
Artikulli i lidhur:
81% e iPhone-ve të lëshuar në katër vitet e fundit tashmë kanë iOS 14

Enklavë e Sigurt, çelësi për llogaritë me shumë përdorues

La patentë regjistruar nga Apple ka emrin 'Sigurimi i domeneve në enklavë të sigurt për të mbështetur përdorues të shumtë'. Ky emër kompleks ka një përshkrim të thjeshtë që mund të përmblidhet në atë që pajisja duhet të ketë një përpunues i parë për të marrë kredencialet e secilës prej llogarive të përdoruesve. Një procesor i dytë për të siguruar sigurinë për të marrë kërkesën nga procesori i parë. Dhe së fundmi, një procesor i tretë për të vërtetuar përdoruesin dhe për të bllokuar të parin në rast se metoda e hyrjes keq-futet shumë herë.

Gjatë gjithë patentës, shumë është thënë për të Enklavë e Sigurt. Ky bashkëprocesor është prodhuar nga Apple dhe i integruar në sistem dhe siguron 'të gjitha operacionet kriptografike për menaxhimin e çelësit të mbrojtjes së të dhënave dhe ruan integritetin e mbrojtjes së të dhënave edhe nëse kerneli është kompromentuar'. Domethënë, është mjeti kryesor për të mbajtur shërbimet e mëposhtme të sigurta, ndër të tjera:

 • Shkyçja e pajisjes ose llogarisë (fjalëkalimi dhe biometrik)
 • Kriptimi i harduerit / mbrojtja e të dhënave / FileVault (të dhënat në qetësi)
 • Nisja e sigurt (besimi dhe integriteti i firmware dhe sistemit operativ)
 • Kontrolli i harduerit të kamerës (FaceTime)

Çipi Apple A14

Kompleksiteti i caktimit të çelësave specifikë për secilin përdorues

Por problem banon në Enklavën e Sigurt. Ky çip është krijuar për enkriptoni hapësirën e ruajtjes së pajisjes me metodën e hyrjes që përdoruesi ekzekuton për të zhbllokuar pajisjen. Nëse kjo shtresë e sigurisë nuk mund të kapërcehet, skedarët në pajisje nuk mund të arrihen. Problemi është se Enklava e Sigurt ai do të duhet të dijë të diferencojë se cilat skedarë i përkasin secilit përdorues dhe t'i kriptojë ato me çelësa të pavarur.

Shtë e qartë se hardueri, duke përfshirë çipin Secure Enclave, softuerin (iOS dhe iPadOS) dhe vetë pajisjet janë gati të marrin mbështetjen e llogarisë me shumë përdorues. Cfare ka me shume, Apple punon dhe vazhdon të regjistrojë patentat teknike për të lejuar përcaktimin e strategjisë më të mirë për të zbatuar këtë teknologji. Sidoqoftë, nuk jemi të sigurt që do të shohim llogari me shumë përdorues në iOS dhe iPadOS 15, përkundrazi patenta tregon se ata po punojnë dhe po eksplorojnë idenë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. Ndërkohë, ne mund ta shijojmë atë conceptos kush mund ta imagjinojë si do të ishte integrimi i llogarive me shumë përdorues në iOS dhe iPadOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   @diego_nrg dijo

  Unë e shoh atë më të orientuar për desktop, të tilla si macbook dhe imac me patate të skuqura ARM dhe kanë FaceID ose gjurmë gishtash, të cilat kanë llogari me shumë përdorues, por në iphone dyshoj shumë, por iPad pro mund të jetë një realitet, megjithëse Apple do të humbasin shitjet prej 1 ipad për përdoruesin, 1 ipad për familje. Nuk mendoj se do të jetë fitimprurëse për ta.