Apple mund të shesë më pak se 200 milion iPhone në 2016

6s iPhone

Deri më tani, nuk ka asnjë parashikim optimist të shitjeve të iPhone. Secili dhe secili prej tyre siguron që Shitjet e iPhone do të bien për herë të parë koha që nga lançimi i saj në 2007. Kjo është diçka që drejtuesit e Apple gjithashtu ndiejnë, dhe madje Tim Cook ka folur për këtë më shumë se rënia e shitjeve të smartphone-ve të mollës. Analiza e fundit vjen nga KGI, me Ming Chi Kuo që është analisti i cili gjithashtu ka publikuar një raport në të cilin ai flet për këtë rënie të shitjeve.

Kuo ka një përqindje të lartë korrektësie në parashikimet e tij rreth Apple dhe ka dhënë një raport për investitorët e tij në të cilin ai siguron se midis 85 dhe 95 milion iPhone do të shiten në gjysmën e parë të 2016, duke u rritur në gjysmën e dytë me 105- 115 milion Këto shifra japin një total mes 190 dhe 210 milion në një vit të tërë, megjithëse ai beson se shitjet do të bien nën 200 milion njësi. Por, a janë këto shifra kaq të këqija?

Ming Chi Kuo: "iPhone ka të ngjarë të shesë më pak se 200 milion njësi në 2016"

Duke marrë parasysh që 232 milion iPhone janë shitur në 2015, shitja e "vetëm" 200 milion njësive do të thotë më shumë se 10% rënie në shitje, e cila është një rënie më e madhe sesa flitet në Wall Street: 210-230M në 2016.

Arsyet që e bëjnë Kuo të mendojë se Apple do të shesë "kaq pak" janë kryesisht tre: e para është që përdoruesit që duhej të ndryshonin madhësinë e ekranit do ta kishin bërë tashmë në 2014 ose 2015. Së dyti, iPhone SE nuk ka përfshirë lajme në kushtet e dizajnit, të cilat nuk do të ndihmojnë përdoruesit të vendosin as ta blejnë atë. Në fakt, iPhone SE ka një dizajn nga viti 2013 (ose 2012 nëse marrim parasysh iPhone 5). Arsyeja e fundit është se ju prisni iPhone 7 Plus ka një kamerë të dyfishtë që nuk do të ishte i pranishëm në modelin 4,7 inç dhe, nëse marrim parasysh se modeli "normal" është ai që shet më shumë, ka të ngjarë që ka më pak përdorues që vendosin të ndryshojnë pajisjen e tyre për një tjetër që ka një mungesë kaq e rëndësishme.

Nga ana tjetër, dhe ky është një problem që do të jetë i pranishëm tani e tutje, ka shumë pajisje shumë më të lira që kanë pajisje "të ngjashme" me iPhone, dhe së shpejti do të ketë edhe kamera të dyfishtë. Ka shumë përdorues që kanë zgjedhur një iPhone sepse ofron cilësi shumë më të lartë se konkurrenca, por ndryshimet janë ngushtuar vitet e fundit. Në këtë të fundit ai ka të drejtë dhe nëse Apple vazhdon të rrisë çmimet e saj, "ato varen me forcë" dhe, të paktën, ne do të përfundojmë duke shqyrtuar një ndryshim të peizazhit. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë në muajt e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.