Apple ndihmoi qeverinë amerikane të bënte një iPod "Top Secret"

iPod

Duket si diçka nga një film spiun, por është i vërtetë, nëse besojmë se çfarë ka shpjeguar një ish-inxhinier i Apple. Ai ka treguar me flokë dhe shenja se si ai dhe një ekip i vogël kolegësh në Cupertino ndihmuan qeverinë e SHBA për të krijuar njësi të iPods "Shumë e veçantë" dhe "shumë sekrete".

Kjo ndodhi më parë Vjet 15. Strangeshtë e çuditshme të mendosh se spiunët amerikanë kanë punuar me Apple në një projekt tepër sekret. Do të doja të dija nëse sot Apple bashkëpunon gjithashtu me "Sigurinë Kombëtare" Amerikane.

Duket se Apple bashkëpunoi me qeverinë e Shteteve të Bashkuara në një iPod të modifikuar "sekret", siç është postuar nga ish-inxhinieri i softuerit Apple David Shayer në  TidBits.

Shayer tregon një histori shumë interesante nga 2005. Ai thotë se iu kërkua nga drejtori i softuerit Apple iPod për të "ndihmuar dy inxhinierë nga Departamenti i Energjisë i SH.B.A.-së për të ndërtuar një iPod të veçantë". Inxhinierët ishin në fakt punëtorë të Bechtel, një kompani e madhe amerikane e mbrojtjes.

Vetëm katër persona në Apple ata ishin të vetëdijshëm për projektin në atë kohë. Askush prej tyre nuk punon më në kompani dhe nuk kishte asnjë gjurmë të dokumentacionit të shkruar. I gjithë komunikimi u zhvillua personalisht, pa postë elektronike, pa letra.

Ekipi vendosi të modifikojë një iPod për të regjistruar të dhëna nga hardueri i jashtëm i personalizuar. Detyra ishte se ajo duhet të dukej dhe të funksiononte si një iPod normal, dhe bartni të dhëna shtesë të fshehura të regjistruara në diskun e ngurtë iPod në mënyrë që të kalonte pa u vërejtur.

Roli kryesor i Shayer në projekt ishte mbikëqyrja e çdo ndihme të nevojshme për Departamentin e Energjisë të Apple. Stafit të Bechtel iu dha një zyrë në selinë e Apple, dhe për disa muaj ata u mësuan të lundronin dhe të ndryshonin sistemin operativ iPod që ekzistonte në atë kohë.

Pajisja specifike e modifikuar ishte një iPod i gjeneratës së pestë, i zgjedhur për shtresën e tij të lehtë të hapjes dhe njësinë e madhe 60 GB. Ishte gjithashtu iPod i fundit për të cilin Apple nuk nënshkroi dixhitalisht sistemin operativ, duke lejuar modifikimin më të lehtë të softuerit.

Shayer kurrë nuk e pa pajisjen shtesë personalisht, por beson se iPod u modifikua për të funksionuar si «banak i fshehtë geiger« Spekulohet se një pajisje e tillë do të ishte jashtëzakonisht e dobishme për Departamentin e Energjisë kur kryen operacione të fshehta për të mbledhur prova të radioaktivitetit, gjoja në vendet e huaja, dhe kështu të jetë në gjendje të kalojë informacionin e fshehur brenda iPod.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.