Apple njofton marrësit e parë të 'App Store Small Business Program'

Programi i ri i Apple App Store, Biznes i Vogël

Mbi muaji nëntor Apple njoftoi 'Programi i Biznesit të Vogël i App Store', një program i veçantë për zhvilluesit me karakteristika të caktuara. Përfitimet e këtij programi janë të shijshme pasi komisioni ulet nga 30% e App Store në 15%. Sidoqoftë, kushtet për të qenë pjesë e programit janë keni më pak se një milion dollarë të ardhura vjetore nga të gjitha aplikacionet tuaja. Disa ditë më parë, Apple ka filluar të njoftojë mbërritjen e programit tek zhvilluesit që janë regjistruar dhe do të fillojë zvogëlimin e komisioneve këtë 2021.

Fillon 'Programi i Dyqanit të Biznesit të Vogël të Apple'

Ky program i ri hyn në atë qëllim, pasi ai do të ndihmojë sipërmarrësit të financojnë kompanitë e tyre, të ndërmarrin rreziqe me ide të reja, të zgjerojnë ekipet e tyre dhe të vazhdojnë krijimin e aplikacioneve që përmirësojnë jetën e njerëzve.

App Store Connect do të mbyllet për festat e Krishtlindjes
Artikulli i lidhur:
App Store Connect mbyllet për pushime nga 23 në 27 Dhjetor

Për të kuptuar kuptimin e kësaj lëvizje nga Apple, është e nevojshme të dini funksionimin e komisioneve në App Store. Kur një zhvillues boton një aplikacion, 30% e të gjitha të ardhurave që ndodhin brenda aplikacionit shkojnë në arkat e Apple. Sidoqoftë, në nëntor Apple prezantoi një program të ri të quajtur 'Programi i Biznesit të Vogël i App Store', i cili po përpiqej të lehtësonte këtë komision për zhvilluesit 'më të vegjël'. Programi i reduktimit të komisionit ka disa standardet shume e thjeshte:

  • Zhvilluesit tashmë të pranishëm në App Store me të ardhura prej 1 milion dollarë ose më pak në vitin 2020 për të gjitha aplikacionet e tyre, si dhe zhvilluesit e rinj, janë të ligjshëm për programin dhe komisionin e reduktuar.
  • Nëse një zhvillues pjesëmarrës tejkalon pragun e të ardhurave prej 1 milion dollarësh, komisioni i rregullt do të aplikojë për pjesën e mbetur të vitit.
  • Nëse biznesi i një zhvilluesi bie nën pragun prej 1 milion dollarësh gjatë një viti kalendarik, ata do të jenë të ligjshëm për komisionin prej 15 përqind vitin e ardhshëm.

Afati i fundit për lëshimin e aplikacioneve ishte Dhjetor 18 dhe shifrat sugjerojnë se rreth 98% e zhvilluesve plotësojnë kriteret e programit. Sidoqoftë, jo të gjithë do të kenë bërë kërkesë për të qenë pjesë e tij. Në fakt, Apple ka filluar të njoftojë zhvilluesit për mbërritjen e saj në program me mesazhin e mëposhtëm:

Ne jemi të kënaqur t'ju mirëpresim në Programin e Biznesit të Vogël të App Store. Shkalla e komisionit për aplikacionet tuaja dhe blerjet brenda aplikacioneve do të jetë 15% duke filluar nga 1 janari 2021, kështu që ju mund të investoni më shumë burime në biznesin tuaj për të vazhduar krijimin e aplikacioneve cilësore që klientët do t'i pëlqejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.