Apple përcakton kërkesat MFi për ndezje që mund të sinkronizohen me iPhone

Shumë prej jush do të krijojnë pajisje të reja këto ditë, të reja iPhone 11 Ata mund të jenë yjet dhe mbi të gjitha falë cilësive të tyre fotografike që i bëjnë konkurrentët e tyre kryesorë vite drite larg. Sot duam ta shpallim atë Apple sapo lançoi certifikimin MFi (Made For iPhone) për ndezje të jashtme. Tani mund të bëjmë që gjithçka të funksionojë në mënyrë harmonike kur bëjmë një fotografi.

Siç ju themi, iPhone 11 janë pajisjet perfekte për të bërë fotografi, ato janë telefona inteligjentë por kanë arritur një nivel mjaft të pranueshëm. Dhe nuk është vetëm iPhone 11, por është gjithashtu i gjithë aksesori që mund të gjejmë në treg siç janë pulsimet për të cilat po flasim sot. Tani vjen çertifikimi MFi për ndezje të përputhshme me iPhone 11 të ri, një certifikim që do të detyrojë prodhuesit të bëjnë ndezje që komunikojnë me iPhone brenda ndërkohë që janë në gjendje të sinkronizohen me shumë pajisje të tjera.

Specifikimet e reja do të lejojnë që ndriçimi ose përbërësi i strobeve të një aksesori të sinkronizohen me blicin e integruar të pajisjes dhe do të transmetojnë gjithashtu sinjalin e sinkronizimit të strobeve në pajisje shtesë. Në teori, lidhja Rrufeja mund të lejojë gjithashtu që aksesorët të tërheqin ose sigurojnë njëkohësisht energji mbi Rrufen, siç është rasti me pajisje të tjera MFi të tilla si bateritë, kontrollorët e lojërave dhe kufjet.

Kjo është shumë interesante pasi që edhe pse ka disa pajisje të tjera që tashmë ofrojnë funksione të ngjashme, asnjë nuk kishte ndonjë çertifikim MFi, prandaj këto bazoheshin vetëm në Bluetooth dhe pikërisht ai protokoll standard ishte ai që kufizonte integrimin e këtyre ndezjeve me aplikacionin Kamera. Ne do të shohim se si kjo ndikon në pajisjet shtesë tashmë të disponueshme në treg dhe do të shohim se si ato përmirësojnë ndezjet e jashtme për iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.