Apple paralajmëron privatësinë e njerëzve në një video qesharake

intimitet

Padyshim një nga fiksimet e drejtuesve të Cupertino është siguria dixhitale dhe privatësia e informacionit të përdoruesve të saj. Qoftë në nivelin e harduerit apo softuerit, kjo është një moto që kompania ka djegur.

Por të gjitha përpjekjet e Apple për të ruajtur privatësinë e klientëve të saj janë të padobishme nëse ata nuk veprojnë gjithashtu siç duhet. Nuk ka dobi të luftosh kundër Covid-19 nëse në fund njerëzit nuk e vendosin maskën. Apple ka lëshuar një video argëtuese për të edukuar njerëzit në përdorimin e informacionit të tyre privat.

Apple ka ndarë një njoftim të ri me humor për ndarjen e informacionit privat si një mënyrë për ta theksuar atë duhet të kujdeseni se si i ndani të dhënat tuaja më private dhe intime.

Kompania nisi një fushatë të titulluar «Privatësia Ky është iPhone« Ka disa video që nxjerrin në pah rëndësinë e privatësisë dixhitale dhe tregojnë mënyrat e ndryshme që iPhone mund të ndihmojë në mbrojtjen tuaj.

Kjo reklamë e fundit, e gjatë pak më shumë se një minutë, përmban disa njerëz që u tregojnë njerëzve të tjerë përreth tyre detaje personale dhe të ndjeshme në lidhje me jetën e tyretë tilla si numrat e kartave tuaja të kreditit, historiku i kërkimit në internet dhe rrahjet e zemrës tuaj të trajnimit.

«Disa gjëra nuk duhet të ndahen. Kjo është arsyeja pse iPhone është krijuar për t'ju ndihmuar të kontrolloni informacionin tuaj dhe të mbroni privatësinë tuaj.«, Shpjegon Apple në përshkrimin e videos.

Megjithëse detajet e përbashkëta janë shumë argëtuese, secili thekson një veçori të veçantë të privatësisë në iOS. gruaja që ndan numrat e kartës së saj të kredititPër shembull, thekson aftësinë e Apple Pay për të maskuar kredencialet reale me një numër të përkohshëm.

Apple ka kohë që është përqendruar në mbrojtjen e privatësisë dhe të dhënave të përdoruesit dhe po paraqet veçori të reja të privatësisë në azhurnimin e saj të ardhshëm në Softueri iOS 14.

Padyshim që Apple synon të edukojë përdoruesit e pajisjeve të saj të sa e rëndësishme është të mbash zakone të caktuara themelore të sigurisë kur ndani të dhënat tuaja private.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.