Apple planifikon të zhdukë të gjithë "skanuesit e viruseve" nga App Store

Nuk është hera e parë që ne ankohemi për cilësinë që disa njerëz të tjerë po ofrojnë kohët e fundit. krye të aplikacioneve nga App Store për iOS. Duket se me ardhjen e iOS 11 dhe rinovimin vizual të App Store Kompania Cupertino do të dëshirojë të vazhdojë me të dhe të zhdukë të gjitha aplikacionet që gjoja skanojnë smartphone tuaj për viruse.

Çdo përdorues i iOS duhet të ketë parasysh se antivirusët në iOS nuk janë vetëm joefektivë sepse nuk kanë kontroll të mjaftueshëm të softuerit, por përkundrazi Ata tentojnë të maskojnë metodat për të kapur të dhënat tona dhe trafikun me to.

Të paktën ajo premisë ndër të tjera ka specifikuar ekipin e kontrollit të App Store në uebfaqen e zhvilluesit:

Për më tepër, nuk duhet të ofroni asnjë funksion ose përmbajtje që aktualisht nuk mund ta lejoni (të tilla si skanuesit e virusit në iOS) në App Store ose jashtë linje. Ky lloj shkaku mund të motivojë heqjen e aplikacionit ose dëbimin e llogarisë tuaj brenda Programit të Zhvilluesit. Ne punojmë shumë për ta bërë App Store një ekosistem që njerëzit i besojnë dhe shpresojmë që zhvilluesit të na mbështesin. Nëse jeni të pandershëm, ne nuk duam të bëjmë biznes me ju.

Këto janë përkthyer fjalët që Apple u ka kushtuar zhvilluesve për t'i bërë ata të shohin arsyen me këtë lloj praktikes, dhe është që App Store iOS është gjithnjë e më i ngjashëm me Google Play Store në ato terma, qindra mijëra aplikacione që kanë pak ose aspak të bëjnë me atë që thonë se ofrojnë, kështu që në fund shkarkoni një nga këto aplikacionet zakonisht janë humbje kohe, jo humbje parash, pasi që sistemi i rimbursimit të iOS App Store është mjaft i mirë dhe zakonisht nuk ka probleme me këtë lloj praktike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.