Apple po bën më shumë para me Pokémon Go sesa vetë Nintendo

Pokemon Go

Pokemon Shko këtu, Pokemon Shko atje. Të gjithë flasin për Pokémon Go. Nintendo ka arritur lartësinë që po kërkonte në pajisjet mobile, pajisje që ishin plotësisht anash për t'u përpjekur të përqendrohen në tastierat e tyre dhe kështu të jenë në gjendje të marrin fluturimin, pasi që nga fillimi i Wii U nuk e ka ngritur kokën . Shtatorin e kaluar Niantic dhe Nintendo nënshkruan një marrëveshje për së bashku krijoni lojën e parë celulare bazuar në Pokemon Dhe që nga java e kaluar ajo është tashmë e disponueshme në dyqanet e aplikacioneve iOS dhe Android të Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Zelandës së Re, por këtë javë mund të arrijë në Evropë, megjithëse shumë prej përdoruesve të interesuar tashmë kanë arritur ta instalojnë atë falë një truku të vogël që ju tregojmë në iPhone News.

Dihet mirë se kompania me qendër në Cupertino merr 30% të të gjitha shitjeve të aplikacioneve ose blerjet brenda aplikacionit të bëra përmes App Store. I fundit që ngriti britmën në qiell ishte Spotify, duke deklaruar se kjo përqindje dëmton konkurrencën e lirë. Aktualisht Apple merr 30% të të gjitha shitjeve, Niantic zhvilluesi i lojërave mban edhe 30% të tjera. Kompania Pokémon që zotëron të drejtat merr 30% të tjera ndërsa Nintendo merr 10% të mbetura.

Disa ditë pas fillimit të Pokémon Go, aksionet e Nintendo janë rritur 25% dhe sipas të gjitha parashikimeve që kompania ka bërë, shitjet në pajisjet mobile do të përfaqësojë një rritje prej 15% të kompanisë, vetëm me 10% të shitjeve të kësaj loje dhe me të ardhurat që Miitomo po kontribuon, edhe pse në këtë rast ato janë minimale. Ndërsa kompania vazhdon të punojë në lançimin e konsolës tjetër që do të dalë në treg vitin e ardhshëm për të zëvendësuar Wii U.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto Carlier dijo

  Meqenëse molla e fundit e WWDC merr 15% të fitimeve, jo 30.

  1.    Ignacio Sala dijo

   Duhen 15% nga viti i të qenit në App Store. Gjatë vitit të parë Apple vazhdon të marrë 30%.

 2.   Dikush që e di dijo

  Kompania pokemon i përket nintendo ...

 3.   Shpërndaj dijo

  Google ka aksione në Niantic, Game Freak dhe Nintentendo në Pokemon Company ... dhe e gjithë kjo çështje tregon se është më shumë se 10% dhe madje edhe Google po fiton ...