Apple po paguan shitore të caktuara për të ofruar përmbajtje ekskluzive në Apple News

Lajmet e Apple

Apple News është platforma me të cilën Apple dëshiron të bëhet një platforma e lajmeve ku çdo medium mund të ofrojë të gjithë përmbajtjen e tij dhe rastësisht të përfshijë reklamat që ndahen midis Apple dhe reklamuesit. Por kjo platformë duket se është ende larg nga të qenit në gjendje të zgjerohet në vendet e tjera pavarësisht viteve që ka qenë në veprim.

Djemtë nga Cupertino duan të promovojnë përdorimin e kësaj platforme, duke ofruar një seri të përmbajtje ekskluzive nga media të caktuara, para se ta fillojnë atë përmes kanaleve të tyre të zakonshëm të shpërndarjes. E para që ka mbyllur një marrëveshje ka qenë Buzzfeed dhe tre episodet e para të Future History.

Sipas marrëveshjes, Apple do të japë një përqindje të të ardhurave nga reklamat e përfshira në video përveç një pagesë për ofrimin ekskluzivisht një javë para se ta varnin në mediat e tyre të ndryshme si Facebook, YouTube ose Twitter. Me lëshimin e iOS 11.3, aplikacioni News rrit lajmet / historitë që përmbajnë video, ku shfaqen reklama të llojit që Google na tregon në YouTube, reklama të vendosura në fund të përmbajtjes dhe që nuk ndikojnë në riprodhimin e saj koha

Çfarë në fillim u paraqit si një alternativë ndaj FlipboardMe kalimin e viteve, duket se djemtë nga Cupertino tashmë kanë gjetur rrugën për të shkuar dhe nuk është askush tjetër përveç përfshirjes së reklamave në lajmet që shfaqen përmes aplikacionit. Të ardhurat nga reklamat ndahen ndërmjet botuesve dhe Apple. Duket se Apple dëshiron të provojë përsëri në këtë fushë, pasi të ketë mbyllur platformën iAd, një platformë që donte të bëhej një alternativë, për të thënë kështu, e Google por që kurrë nuk pati ndikimin e dëshiruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Louis v. dijo

    Informacioni nuk duhet të jetë ekskluziv i ndonjë platforme specifike, është turp që ata duan të bëjnë diçka të tillë.