Apple po punon për audio hapësinore për pajisjet e realitetit virtual

Ndonjëherë lexojmë artikuj rreth syzeve Shtimi realitet Apple sikur të ishin diçka nga e ardhmja, si ajo që lexon për makinat fluturuese, ose kabina teleportimi. Por ne nuk jemi të vetëdijshëm se ka shumë njerëz në kompani që po punojnë për një projekt të tillë çdo ditë.

Dita më pak e pritur, do të shfaqet Tim Cook në një fjalim kryesor me disa perëndime dielli, dhe pastaj do të kuptojmë se makinat fluturuese janë tashmë një realitet dhe ne mund të shkojmë në një pishinë për të blerë një të tillë. Kjo nëse, duke paguar shijen dhe dëshirën ...

Apple po punon për zhvillimin e një sistemi që mund të integrojë përvojat nga Audio hapësinore 3D në platformat e realitetit virtual ose të përzier, potencialisht për një pajisje të montuar në kokë si Apple Glass, ose një kufje me realitet të shtuar.

Ata nga Cupertino sapo kanë fituar një të ri patentë i cili përshkruan një sistem audio të sintetizuar hapësinor 3D për aplikim në pajisjet e vizionit 3D të realitetit të shtuar.

Patenta shpjegon se, për shembull, a Sistemi SR ai mund të zbulojë një individ që ecën disa hapa përpara dhe, si përgjigje, të rregullojë grafikët dhe audion e paraqitur individit në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si pamjet dhe tingujt e tillë do të ndryshonin në një mjedis të vërtetë fizik.

Patenta rendit Ian M. Richter, Christopher Eubank dhe Tomlinson Holman si krijuesit e saj. Richter dhe Eubank janë emëruar në patentat e mëparshme në lidhje me 'Xhami i mollës“Ndërsa Holman është një ekspert audio që ka punuar në patentat në lidhje me AirPods. Holman është gjithashtu shpikësi i sistemit audio hi-fi THX nga Lucasfilm. Shaka e vogël.

Mos harroni se edhe nëse patentat i jepen një kompanie, është e mundur që ideja e përshkruar në atë raport kurrë nuk materializohen. Kushton shumë pak për të patentuar një ide, dhe sigurohuni që konkurrenca juaj nuk do ta "kopjojë" atë nga ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.