Apple pretendon se ka krijuar 2 milion vende pune në SH.B.A. që nga viti 2007

Apple pretendon se ka krijuar 2 milion vende pune në SH.B.A. që nga viti 2007

Në një artikull të ri të botuar nga gazeta New York Times fundjava e kaluar nxjerr në pah kontributi që Apple ka dhënë vitet e fundit në krijimin e vendeve të punës në Shtetet e Bashkuara dhe rritjen e ekonomisë kombëtare, duke theksuar vendndodhjet e kompanisë në Austin, Texas.

Në artikullin në fjalë disa nga 6.000 punonjësit e saj janë intervistuar atje (shtatë vjet më parë kishte 2.100 punonjës) të cilët kanë dhënë një përmbledhje të mënyrës së jetesës që përfaqëson punën për një nga kompanitë më të mëdha në botë.

Profesioni kryesor i punëtorëve të Apple në Austin është mbështetja ndaj klientit, por ka edhe punonjës që menaxhojnë rrjetin e ofruesve të Apple, punojnë në iTunes dhe App Store, azhurnojnë Maps, etj.

Të ardhurat mesatare për një punonjës të qendrës së thirrjeve në kampusin e Austin janë 30.000 dollarë në vit megjithatë, pasi të kenë kaluar vitin e tyre të parë të punës, ata bëhen punonjës të përhershëm dhe fitojnë 45.000 dollarë në vit. Shtoji kësaj "fitime më bujare dhe grante të vogla vjetore".

Sipas Apple, për menaxherët e lartë paga mesatare për stafin e tyre në Austin është 77.000 dollarë në vit. Megjithëse kompania nuk ka zbuluar New York Times absolutisht asgjë në lidhje me planet e tij të zgjerimit në të ardhmen në Shtetet e Bashkuara, ai përsëriti kontributin e tij në fuqinë punëtore të vendit, duke qenë iPhone drejtuesi kryesor për krijimin e vendeve të punës.

«Apple ka krijuar më shumë se dy milion vende pune në Shtetet e Bashkuara që nga prezantimi i iPhone nëntë vjet më parë, duke përfshirë rritjen shpërthyese nga zhvilluesit e iOS, mijëra shitës të rinj dhe partnerë prodhues dhe një rritje prej 400 përqind të ekipeve tona të punonjësve, ”tha ai në një deklaratë. “Ne morëm vendimin unik për të mirëmbajtur dhe zgjeruar qendrat tona të kontaktit me klientët amerikanë në Shtetet e Bashkuara dhe Austin është shtëpia e shumë prej atyre punonjësve. Ne planifikojmë të vazhdojmë të investojmë dhe të rritemi në Shtetet e Bashkuara".

Në qendrën e thirrjeve, Punët në nivelin e hyrjes hapin mundësitë për punonjësit që të kalojnë në pozicione me cilësi më të lartë në të ardhmen. Si shembull, bie në sy Genny López, i cili filloi si një punonjës bazë që u përgjigjej thirrjeve të klientëve dhe tani është pjesë e stafit që zgjidh problemet më të vështira. "Ju nuk keni nevojë për një sfond të çmendur teknik për të bërë këtë punë," tha Lopez, duke theksuar se shumica e trajnimit konsiston në "bisedën me njerëzit".

Vihet re gjithashtu se në Austin është vetë kompania e cila inkurajon punonjësit e saj të provojnë në mjedise të tjera të punës "Për t'i lejuar punëtorët të provojnë një letër krejtësisht të ndryshme për gjashtë muaj për të parë nëse i përshtatet atyre dhe ndërmarrjes."

New York Times u takua me Brisa Carillo, e cila provoi këtë ide të ndryshimit të ekipeve të punës. Ajo filloi të punojë në qendrën e thirrjeve të Apple menjëherë pas kolegjit, por tani merret me listën e pagave ndërkombëtare të kompanisë ndërsa ndjek një MBA në mënyrë që të vazhdojë ngjitjen e pozicioneve në departamentin e financave të Apple.

Apple krenohet me ofrimin e shërbimit të telefonit të klasit botëror në 26 gjuhë - 12 fliten vetëm në qendrën e thirrjeve në Teksas - dhe njerëzit që trajtojnë thirrjet ndjekin çdo çështje që nuk mund të zgjidhet shpejt. Gjatë vizitës së fundit, Stephanie Dumareille, një konsulente në iOS që flet rrjedhshëm anglisht dhe spanjisht, iu përgjigj me durim pyetjeve të një klienti i cili ishte i shqetësuar për ruajtjen e rinisë së saj në internet dhe nuk dinte nëse po përdorte një kompjuter me Windows apo Mac.

Siç mund ta keni imagjinuar tashmë, Ky artikull nuk është i rastësishëm dhe është kryesisht një përgjigje ndaj kritikëve të kompanisë, dhe veçanërisht ndaj Presidentit të zgjedhur Donald Trump i cili beson se Apple duhet të zhvendosë impiantet e saj të prodhimit në Shtetet e Bashkuara për të përmirësuar kontributin e saj në punësim dhe ekonominë e vendit.

Javën e kaluar, doli një fjalë se Apple u ka kërkuar Foxconn dhe Pegatron të hetojnë mundësinë e prodhimit të iPhone në Shtetet e Bashkuara, një kërkesë që Foxconn thuhet se po studion nga afër.

Sipas Lopez, investimi i Apple në konsolidimin e punonjësve të saj kompenson mungesën e saj të prodhimit të produkteve në Shtetet e Bashkuara; në kampusin e Austin "produkti që Apple ndërton këtu jemi ne".

IMAZHI I KRYETARIT | New York Times


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.