Apple punëson ish reporterin e WSJ si PR i Apple në Kinë

wei-gu-marrëdhëniet me publikun-mollë-në-kinë

Megjithëse kompania me qendër në Cupertino vazhdon të përpiqet të përqendrojë objektivat e saj në Kinë, të gjitha lajmet nga ky vend nuk janë inkurajuese. Disa muaj më parë Apple shikuar Filmat iTunes dhe iBooks afër, shitjet e terminaleve të saj kanë rënë ndjeshëm muajt e fundit, duke ndikuar seriozisht në të ardhurat e kompanisë.

Sikur të mos mjaftonte, qeveria e vendit filloi ta shikonte kompaninë me sy të keq kur pa që ajo merrte vetëm paratë nga vendi, gjë që e detyroi Apple të investonte 1.000 milion dollarë në Uber kinez. Sikur të mos mjaftonte kjo, që nga qershori i vitit të ardhshëm, ligji i ri i sigurisë elektronike do ta detyrojë Apple të presë të dhënat e përdoruesve të saj në vend, në mënyrë që qeveria t'i ketë ato më "pranë".

Për t'u përpjekur të përmirësojnë imazhin e tij me qeverinë, me të cilën ai po has më shumë telashe, djemtë e Cupertino kanë punësuar ish reporterin e Wall Street Journal, Wei Gu, për departamentin e tyre të marrëdhënieve me publikun në Shaghai. Sipas llogarisë së tij në LinkedIn, do të jetë drejtori i marrëdhënieve me publikun për Apple në vend dhe do të fillojë të punojë këtë muaj.

Wei Gu ka punuar për 18 vjet dhe ka shërbyer në kompani me CNN ose Reuters, përveç punës si reporter që mbulon lajmet në lidhje me kompanitë e teknologjisë në Shtetet e Bashkuara. Gu e la postin e tij në The Wall Street Journal gushtin e kaluar, ku ai kishte një kolonë javore të lajmeve financiare dhe që nga ajo kohë. ka qenë duke shkruar në blogun e tij personal, derisa mori telefonatën nga Apple për t'u bashkuar me ekipin e tyre në Kinë si Marrëdhënie me Publikun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.