Apple mban 103% të fitimeve të tregut botëror të celularëve

iphone-7-plus-08

Ndoshta shifrat e shitjeve të Apple nuk janë aq të mira sa pritet nga një kompani e mësuar të rritet pa ndërprerje, por ajo që është e pamohueshme është se kur bëhet fjalë për një kompani që di të bëjë fitime, Apple është padyshim mbretëresha. Pavarësisht nga rënia e shitjeve të iPhone, Android ka një nga pjesët më të larta të tregut në kohët e fundit dhe rritjen e pandalshme të markave aziatike, kompania e mollëve ka mbetur me asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 103,6% të fitimeve të marra në tregun global të smartphone. E pamundur? Vazhdoni të lexoni dhe do të shihni se nuk është gabim.

Ju nuk mund të merrni më shumë se 100% të diçkaje, shumë prej jush do të mendojnë. Por nëse marrim parasysh që prodhuesit që kanë pësuar humbje marrin shifra negative, atëherë mund të kuptohet që një markë arrin më shumë se 100%. Ndërsa LG dhe HTC kanë bërë humbje (po, HTC, kompania që bën Google's Pixel edhe nëse Google nuk dëshiron ta pranojë atë), shuma globale e fitimit tejkalon 100% dhe Apple merr pjesën më të madhe të tortës, me 103,6, XNUMX % e totalit. Sa i korrespondon prodhuesit në pozicionin e dytë? Samsung, i cili është ai që zë vendin e dytë, mbetet me një 0,9% të papërfillshëm, dhe është se çështja e baterive shpërthyese të Note 7 juaj po i jep dëm markës Koreane. Në fakt, gjatë së njëjtës periudhë vitin e kaluar Apple bëri vetëm 90% të fitimeve, gjë që reflekton se si fitimi i saj është rritur për shkak të problemeve të markave të tjera.

Nëse shikojmë njësitë e shitura, Samsung kryeson tabelën me 21,7% të totalit dhe Apple do të vinte në vendin e dytë me 13,2% sipas këtyre vlerësimeve. Curshtë kurioze që me pothuajse dyfishin e numrit të njësive të shitura, ndryshimi në përfitime është kaq gjigant. Dhe është që ju jo vetëm që duhet të shikoni se sa telefona inteligjentë janë shitur, por edhe me çmimin e tyre dhe marzhin e fitimit që ata i lënë prodhuesit. Shitja e shumë telefonave inteligjentë të ultë dhe të mesëm që mezi bëjnë një fitim duket se nuk është një biznes shumë i frytshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Efedea dijo

  Ju mbani 103% të fitimeve të tregut? Uau !! Cili do të ishte 3%, informacion?

 2.   Federico dijo

  Ju mbani 103% të fitimeve të tregut? Uau! Cili do të ishte 3%, informacion?

 3.   Jsjs dijo

  Sa i vonuar jeni, supozoj se nuk blini ose ushqoni në shtëpi dhe ju them nga një iphone 7 plus

  1.    IOS 5 Clown Forever dijo

   Tashmë është marrëzi që shikon mbi supe për të pasur një 7 Plus që sot pothuajse kushdo mund ta përballojë. Dhe në krye të fyerjes së një personi tjetër. Blini vetes një jetë, nëse është e mundur me plotësuesin e arsimit.