Apple refuzon, për herë të pestë, aplikacionin Facebook Gaming

Ditët e fundit, Apple po rrit xhuxhët, siç shprehet. Pothuajse çdo ditë kemi disa lajme në lidhje me udhëzimet që zhvilluesit duhet t'u përmbahen nëse duan aplikacionet tuaja janë të disponueshme në App Store. Tani që Bashkimi Evropian ka hyrë, nuk duket se do të përfundojë mirë për Apple.

Lajmet e fundit lidhen me Lojërat e Facebook, Twitch të Facebook. Siç mund ta lexojmë në New York Times, Apple ka refuzuar përsëri aplikacionin e Facebook Gaming, dhe ka pesë, një aplikacion që Facebook është përpjekur të nisë në iOS që nga shkurti i vitit të kaluar, kur u vendos në Android.

Facebook Gaming është një platformë lojërash video shumë e ngjashme me Twitch, por ndryshe nga ajo, gjithashtu ofron lojërat e veta brenda aplikacionit, kjo duke qenë pothuajse në të gjitha gjasat, arsyeja pse Apple refuzon të japë aprovimin e aplikimit.

Sipas njerëzve të njohur me këtë çështje dhe të cilët kanë folur me New York Times, Apple thotë se nuk lejon Aplikacionet e palëve të treta shpërndajnë lojëra si një platformë e pavarur, pasi nuk doni që biznesi i App Store të ndikohet dhe të zvogëlojë të ardhurat tuaja.

Lojërat janë larg kategoria më fitimprurëse në ekosistemin e pajisjes mobile, kategori që gjeneroi më shumë se 15.000 miliardë dollarë vetëm vitin e kaluar. Siç kam diskutuar në artikuj të tjerë, udhëzimet e Google janë të ndryshme në disa mënyra. Jo vetëm që ju lejon të lidheni direkt me faqen e internetit të shërbimit për të qenë në gjendje ta kontraktojë drejtpërdrejt pa kaluar nëpër Play Store, por gjithashtu lejon që aplikacioni Facebook Gaming të shkarkojë lojëra.

Ajo që është e qartë, veçanërisht tani që Bashkimi Evropian ka hyrë në rrugë, është se herët a vonë, Apple do të detyrohet të ndryshojë disa nga udhëzimet e sajtë paktën në Evropë dhe ju ndoshta do të duhet t'i bëni ato më fleksibël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.