Apple merr përsipër InVisage për të përmirësuar kamerën e iPhone

mollë ka fituar një startup kushtuar sensorëve të kamerës të quajtur InVisage Technologies, siç raportohet TechCrunch. InVisage bën thirrje për sensorin e imazhit QuantumFilm dhe specializohet në kapjen e dritës duke përdorur një modul më të hollë të kamerës.

Këtu mund të lexoni një përshkrim të shkurtër të teknologjisë së krijuar nga InVisage dhe të cilën Apple tani e zotëron.

QuantumFilm është një shtresë fotosensitive që bazohet në klasën e re të materialeve të shpikur nga InVisage për të thithur dritën; Konkretisht, materiali i ri përbëhet nga pika kuantike, nanopjesëza që mund të shpërndahen për të formuar një rrjet pasi të jenë sintetizuar. Ashtu si bojë, kjo shpërndarje e materialeve të ngurta mund të depozitohet në një substrate dhe të lejohet të thahet. Në një piksel QuantumFilm, drita kalon nëpër grupin e filtrave me ngjyra dhe më pas zbulohet nga pikat kuantike në shtresën QuantumFilm. Instalimet metalike paraqesin qarkun elektrik të sensorit. Pozicioni më i lartë i shtresës fotosensitive lejon pikselin QuantumFilm të zbulojë më shumë fotone, të ruajë më shumë elektrone (dhe për këtë arsye më shumë informacion fotografik) dhe të riprodhojë ngjyrat më saktë, të gjitha me një modul më të hollë të kamerës.

Ndërsa Apple vazhdon të përqendrohet në përmirësimin e cilësisë së kamerës iPhone çdo vit, është e lehtë të shohësh se për çfarë synojnë planet e Apple përfshini këtë teknologji në harduerin tuaj.

Apple aktualisht mbështetet tek shitësit për kamerat e saj, por përdor procesorin e saj të brendshëm të sinjalit të imazhit për të kontrolluar sensorët. Bazuar në përshkrimin tuaj të teknologjisë InVisage, mund ta imagjinoni që Apple po zhvillon modulet e veta të kamerës që shquhen për kapjen e dritës në trupa më të hollë. Padyshim që do të jetë një përparim i jashtëzakonshëm për kamerën e telefonit celular të Apple dhe përdoruesit e saj do ta vlerësojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.