Apple shikon me vrull në Android dhe përgatit një aplikacion për të gjetur AirTags

Android do të kishte një aplikacion për AirTags

Disa orë më parë Apple lançoi të parën azhurnimi i firmware-it të AirTags, etiketat e vendndodhjeve të Mollës së Madhe. Në këtë azhurnim, koha e nevojshme për të filluar zilja e AirTag modifikohet nëse është larguar nga iPhone me të cilin është çiftuar. Shkon nga tre ditë kohë deri më tani, në mes 8 dhe 24 orë të azhurnimit të ri. Në këtë mënyrë, kohët në të cilat AirTag zbulon se është "humbur" zvogëlohen. Përveç këtij azhurnimi, Apple ka njoftuar se po përgatit një aplikacion për Android me qëllim që të sigurojë mundësinë për të gjetur AirTags dhe parandaloni gjurmimin keqdashës të përdoruesve të këtij sistemi operativ.

Apple përgatit një aplikacion për Android për të gjetur AirTags

Një lëvizje e re nga Apple rreth AirTags të saj të ri është ajo krijimi i një aplikacioni për Android. Për të kuptuar këtë lëvizje, së pari duhet të kuptoni se si funksionojnë etiketat e vendndodhjes. Kur një AirTag largohet nga iPhone me të cilin është çiftuar, fillon e ashtuquajtura 'Modaliteti i Humbur' dhe secili iPhone ose pajisje Apple shfaqet një njoftim që e zbulon atë. Ky alarm shfaqet automatikisht te të gjitha pajisjet e përputhshme me synimin e parandalojnë gjurmimin me qëllim të keq nga përdorues të caktuar. Sepse ata mund të vendosnin një AirTag në çantën tonë të shpinës dhe të na ndiqnin falë rrjetit Find My.

Sidoqoftë, kjo nuk ndodh me pajisjet Android. Për të gjetur informacion mbi një AirTag të humbur duhet të kemi një pajisje me NFC dhe ta dimë se kemi një AirTag të humbur me vete. Krijimi i një aplikacioni Android do të lejojë njoftimin e vazhdueshëm të pajisjeve të humbura nga rrjeti Find My. Kjo lëvizje nga Big Apple shërben për të parandaluar gjurmimin me qëllim të keq nga mbajtësit e AirTag të përdoruesve të Android.

Artikulli i lidhur:
AirTag vs Tile: cili prej tyre kërkon më pak kohë për të gjetur?

Unknownshtë e panjohur nëse këta përdorues përmes këtij aplikacioni do të jenë në gjendje të aktivizojnë AirTag ose nëse do të shërbejë vetëm për të marrë njoftime të pajisjeve të humbura dhe për të shërbyer si një 'fener' i lokalizuesit. Sidoqoftë, shpresohet që përpjekja e Apple për të kontrolluar privatësinë dhe sigurinë e vendndodhjes dhe të vetë produkteve nuk është aspak larg dhënies së produkteve të saj nga programi i palëve të treta. Ky aplikacion, siç është raportuar nga Apple në CNET, Do të jetë në dispozicion në fund të vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.