Apple njofton 46,900 miliardë dollarë të ardhura për tremujorin fiskal

Tim Cook Tim

Apple sot njoftoi zyrtarisht rezultatet e saj vjetore financiare, me një rezultat të ardhurash prej 49,900 miliardë dollarësh. që kanë prodhuar 9.000 milion dollarë përfitime midis muajit korrik dhe shtator. Një hit më shumë për "analistët" të cilët kanë parashikuar vdekjen e kompanisë Cupertino për gati një vit. Me këtë rast, ne do të hedhim një vështrim të vogël në të dhënat totale për sa i përket shitjeve të pajisjeve Apple, megjithëse Tim Cook nuk dëshiron të bëjë dallimin midis produkteve të ndryshme në portofolin e tij të produkteve, do të duhet të marrim pak imagjinatë .

Për fillestarët, ne kujtojmë se Apple hyri vitin e kaluar në të njëjtin tremujor 51.500 miliardë dollarë, me një fitim neto prej 11.100 miliardë dollarëPo, kështu që nëse ka rënë pak. Aksioni ishte në 1,96 $ vitin e kaluar në këtë kohë, këtë vit ne e gjejmë atë në $ 1,67. Padyshim, marzhi bruto i këtij viti ka qenë 38 përqind, krahasuar me 39,9 përqind që gjetëm vitin e kaluar në të njëjtën datë. Nga ana tjetër, shitja ndërkombëtare e produkteve përfaqëson më shumë se gjysmën e të ardhurave të kompanisë, konkretisht 62 përqind të totalit.

Këto kanë qenë pikërisht shitjet e produkteve të Apple sipas gamës:

 • iPhone - 45,51 milion
 • iPad - 9,28 milion
 • Mac - 4,89 milion

Prandaj, iPhone mbetet burimi kryesor i të ardhurave për kompaninë Cupertino. Sipas Tim Cook, kompania është shumë e kënaqur me pritjen që përdoruesit kanë pasur të iPhone 7, iPhone 7 Plus dhe Apple Watch, por ka bërë një përmendje të veçantë në biznesin e shërbimeve, i cili është rritur me 24%. Nuk është hera e parë që ne tregojmë për shërbimet (Apple Music, iCloud ...) si një burim i mundshëm i të ardhurave për të ardhmen nga kompania e mollëve. Apple ka rënë lehtë, po, por asgjë në krahasim me atë që prisnin katastrofistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   IOS 5 Clown Forever dijo

  I vetmi blog ku ata ushqejnë me gji pavarësisht vitit më të keq fiskal të Apple që nga viti 2001. Çfarë plas ...

 2.   Alpha dijo

  Siç mund ta shihni që keni studiuar juridik dhe jo ekonomi, për të filluar, pjesa e Apple nuk është në 1.96 ose 1.67 dollarë, aksionet e Apple tani janë në 118, 1.96 dhe 1.67 për të cilat ju jeni referuar janë fitime për aksion. Që do të thotë që ju as nuk e di se për çfarë po flet
  Përveç kësaj, 2016 bëhet viti i parë fiskal i Apple në të cilin të ardhurat totale dhe fitimet e kompanisë bien.
  Lidhur me shitjet e iPhone, modelet 7 dhe 7 plus në fund të këtij tremujori llogariten vetëm për 2 javë në rezultatet totale.