Apple shpjegon në detaje se si funksionon Face ID i ri

IPhone X është afër qoshes dhe një nga risitë që sjell me vete është eliminimi i sistemit të zhbllokimit të Touch ID për të përfshirë zhbllokimin e fytyrës që ka si emër ID e fytyrës. Polemika u formua disa orë pas prezantimit zyrtar ku u intuitua se iPhone X i provës nuk arriti të zhbllokojë fytyrën.

Kjo polemikë shkaktoi një seri ndërhyrjesh nga Apple për të përjashtuar çdo lloj dështimi në krye të shtatorit të kaluar. Përveç kësaj, u thirr një dokument me 6 faqe Siguria e ID-së së fytyrës ku shpjegohet në detaje cili është funksionimi i Face ID.

Siguria mbi të gjitha, Apple vendos bast në Face ID

Dokumenti shpjegon cilat janë situatat në të cilat iPhone X mund të kërkoni shkyçjen e terminalit duke përdorur kodin e zhbllokimit (sepse Face ID është kyçur):

 • IPhone X sapo u ndez ose u rifillua.
 • IPhone X nuk është zhbllokuar për më shumë se 48 orë.
 • Kodkalimi nuk është përdorur për të zhbllokuar iPhone X në 156 orët e fundit (gjashtë orë e gjysmë) dhe Face ID nuk është përdorur në 4 orët e fundit.
 • IPhone X është kyçur në distancë
 • Pas 5 përpjekjeve të pasuksesshme për zhbllokimin e fytyrës
 • Pas fillimit të fikjes ose emergjencës SOS

Këto situata do të rrisnin sigurinë e sistemit për të parandaluar zhbllokimin me qëllim të keq. Akoma, Apple e konfirmon këtë Face ID përqendrohet në drejtimin e shikimit të përdoruesit për të filluar zhbllokimin. Më pas përdor rrjete nervore për të zhbllokuar pajisjen, përveç rregullimit të ndryshimeve në pamjen e përdoruesit.

Nga ana tjetër, Apple vazhdon të pretendojë se ka një shans 1 në 1.000.000 që dikush tjetër të zhbllokojë iPhone tonë X. Në krahasim me Touch ID, shkalla e gabimit ishte 1: 50.000. Vihet re gjithashtu se binjakët dhe vëllezërit dhe motrat të cilët kanë një ngjashmëri të madhe me përdoruesin, plus fëmijët nën 13 vjeç, meqenëse tiparet karakteristike të tij nuk janë zhvilluar përfundimisht.

Një çështje tjetër që duhet të merret parasysh është çështja e pagesa me Face ID. Në dokument Mund të lexohet se iPhone X do të funksionojë në një mënyrë të ngjashme me atë që bën Apple Watch: duke konfirmuar pagesën fizikisht në iPhone. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.