Apple skedon një patentë për të gjetur iPhone edhe nëse është i fikur

kërko në iphone tim

Rikuperimi i iPhone-it tonë në rast të humbjes ose vjedhjes është më i lehtë që nga ardhja e funksionit Find my iPhone në iOS, një funksion që na lejon të lokalizojmë shpejt iPhone-in tonë për sa kohë që ka një lidhje interneti. Ne gjithashtu mund ta konfigurojmë atë për të na informuar për vendndodhjen e fundit të së njëjtës para se të humbasim mbulimin ose të fikemi. Pasi të fikemi ose pa bateri është e pamundur të dimë se ku është pajisja jonë e çmuar, të paktën deri më tani. Apple ka paraqitur një patentë të re në Zyrën e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara që përshkruan un metodë për të përcaktuar pozicionin e iPhone edhe nëse është i fikur.

Aktualisht Gjeni iPhone tim përcakton pozicionin e pajisjes në një hartë, për sa kohë që e kemi të aktivizuar këtë mundësi, por hajdutët mund ta parandalojnë atë duke hequr kartën SIM, por me këtë patentë të re duket se nuk do të jetë e nevojshme të përdoret për të përcaktuar pozicionin. Në numrin e patentës us20160323703 të paraqitur në 6 maj të këtij maji, Apple raporton se si mund të shtojë një funksion të ri në iPhone që do të lejonte që pajisja të ndizet pjesërisht dhe t'i dërgojë përdoruesit vendndodhjen e saj.

Për ta bërë të mundur këtë, pajisja do të ndizet pjesërisht dhe do të përdorë shërbimet e vendndodhjes të përcaktojë pozicionin e terminalit dhe t'ia transmetojë atë përdoruesit përmes një ose më shumë kanaleve, të tilla si mesazhe me tekst ose email që do të përdoren për të dërguar fotografi ose kode që do të lejonin që pajisja të ndodhet. Patenta nuk tregon nëse ky funksion do të jetë i disponueshëm në terminalet që kanë vetëm një lidhje Wi-Fi, të tilla si iPad ose MacBook, pasi ato mund të dërgojnë vendndodhjen e tyre vetëm nëse janë të lidhur në internet.

Duke qenë një patentë, nuk do të thotë që Apple do ta përdorë atë në modelet e ardhshme të iPhone, por duke marrë parasysh sigurinë e ofruar në secilin version të ri të iPhone dhe iOS, nuk do të ishte për t'u habitur që për iPhone 8 ai ishte tashmë në veprim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Erik dijo

  Apple duhet të aktivizojë në pajisjet opsionin për të futur fjalëkalimin për t'i fikur ato. Kjo do të ndihmonte shumë për t'i dhënë hajdutit kohë për t'ju gjetur.

  1.    Alsersara dijo

   Ai ka çdo arsye që është metoda e vërtetë që Apple duhet të prezantojë në mënyrë që pajisjet tona të jenë me të vërtetë 100% të sigurta dhe kështu të parandalojnë që hajduti të shpëtojë me celularin

   1.    Paco dijo

    Mos u tregoni injorant! Epo atëherë e heq SIM nga telefoni dhe zgjidhja e partisë nuk kam nevojë ta fik celularin!

   2.    David PS dijo

    Po, sigurisht… .. Derisa të mbarojë

 2.   Xhordi dijo

  Një ide që duhet të zbatoj gjithashtu më paraprin mua është që mekanizmi për të nxjerrë kartën SIM është elektronik, domethënë futet çelësi dhe tabaka nxirret automatikisht, unë e di që është më e vështirë për tu zbatuar por është ideja ps nuk shërben pasi kërkon kaq shumë për të kërkuar iphone tim nëse gjëja e parë që ata bëjnë është të heqin kartën SIM

 3.   Ndërmarrje dijo

  Keni telefona celularë pa SIM, në SH.B.A. nuk kanë nevojë për SIM, celulari tashmë ka çipin për tu konfiguruar për secilën kompani, nëse ndërroni kompani është konfiguruar me të re dhe nuk keni pse të mbani më SIM, ju thjesht duhet të shihni sasinë e celularëve të bllokuar nga icloud që ata shesin për pjesë rezervë, ata preferojnë të kenë një peshë letre sesa ta kthejnë atë.