Apple tërheq betën e parë të watchOS 5 për shkak të problemeve gjatë instalimit

Minuta pas përfundimit të prezantimit kryesor të prezantimit WWDC 2018, serverat e Apple u vunë në dispozicion zhvilluesve, betat e para të iOS 12, tvOS 12, macOS Mojave dhe watchOS 5. Në përgjithësi, performanca e të gjitha betave është më se e mirë, veçanërisht në iPhone, ku konsumi i baterisë është shumë i ngjashëm me atë të iOS 11, një nga frikat e shumë përdoruesve kur instalojnë beta e parë të çdo versioni të iOS .

Sidoqoftë, nëse jeni përpjekur të instaloni betën e parë të watchOS 5 pa pushim, pavarësisht se keni certifikatën përkatëse të zhvilluesit dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta instaluar atë si duhet, duhet ta dini se nuk je i vetmi, meqenëse është një problem i përgjithshëm midis shumë përdoruesve, gjë që e ka detyruar kompaninë ta heqë atë nga serverat e saj.

Me kujdesin e veçantë që Apple ka në disa aspekte, është veçanërisht e habitshme që ka lëshuar një version që asnjë mënyrë për të instaluar në modelet e pajtueshme të Apple Watch dhe midis të cilave nuk gjejmë gjeneratën e parë Apple Watch, një model që mbetet, tre vjet pas lansimit të tij, pa azhurnime.

Kompania me qendër në Cupertino Ju nuk keni specifikuar arsyet që ju çuan të tërhiqni azhurnimin, por duke parë problemet që një numër i madh i zhvilluesve po paraqesin, nuk është e nevojshme të shtoni 2 + 2 për të ditur se cila ka qenë arsyeja. Në portalin e zhvilluesve të Apple, ne mund të shohim se si beta e parë e watchOS 5 është përkohësisht e padisponueshme.

Ndryshe nga azhurnimet e tjera, zhvilluesit që janë përpjekur të instalojnë këtë azhurnim watchOS nuk kanë pësuar nuk ka problem që shkakton prishjen e pajisjes suaj dhe do të jetë plotësisht i papërdorshëm, sikur të ketë ndodhur në më shumë se një rast me pajisje të tjera kur diçka ka dështuar në azhurnim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.