Apple tashmë ka krijuar dy maska, njëra prej tyre transparente

Thendrra e shumë përdoruesve mund të realizohet në një të ardhme jo shumë të largët, sepse Apple tashmë ka krijuar dy maska ​​të dedikuara posaçërisht për luftën kundër përhapjes së COVID-19, njëra prej të cilave është plotësisht transparente.

Maska është bërë një element kaq thelbësor në jetën tonë saqë edhe kompanitë që nuk kishin asnjë lidhje me këtë lloj pajisje mjekësore po i përkushtohen vetes për t’i bërë ato. Në këtë situatë, është folur shumë për mundësinë e Apple që të projektojë maskat e veta, duke zgjidhur disa probleme siç është njohja e fytyrës së iPhone. Epo, kompania tashmë ka dy maska ​​të dizajnuara dhe prodhuara: Maskë për fytyrën dhe ClearMask, siç na informon Bloomberg.

E para, Maskë për fytyrën, është një maskë "konvencionale" që mund të ripërdoret Mund të lahet deri në pesë herë. Ka një dizajn të krijuar posaçërisht në mënyrë që syzet të mos mjegullohen dhe të mbahen në të dy veshët me anë të rripave të rregullueshëm. I dyti, ClearMask është një maskë plotësisht transparente, i pari i këtij lloji i aprovuar nga FDA sipas Apple u ka kërkuar punonjësve të saj. Në këtë mënyrë, maska ​​do të lejonte personat me probleme të dëgjimit të komunikonin duke lexuar buzët. Mund të jetë gjithashtu një zgjidhje për njohjen e Face ID.

Për momentin, të dy maskat janë të destinuara vetëm për përdorim të brendshëm nga punonjësit e Apple, si brenda ambienteve të saj në Cupertino ashtu edhe në dyqanet zyrtare të markës. Apple Face Masks pritet të arrijnë tek punonjësit brenda dy javësh, ndërsa ClearMasks nuk e dinë se kur do të jenë në dispozicion të punëtorëve të tyre. Ne gjithashtu nuk kemi asnjë informacion në lidhje me qëllimin e Apple që këto maska ​​t'i shiten publikut të gjerë. A do të ishit të gatshëm të blini një maskë Apple? Çfarë çmimi do të ishit të gatshëm të paguanit për një maskë transparente që ju lejon të përdorni Face ID?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aitor dijo

  Nëse më kujtohet saktë, teknologjia Face ID përdor një projektor me pikë infra të kuqe për të kapur vëllimin e trupit. Bazuar në këtë, nëse përdorim një maskë pavarësisht nëse është transparente apo e errët, sensori do të formojë një model në maskë pasi që edhe pse është transparent për ne, është një trup që infra të kuqe do të zbulojë, me të cilin unë mendoj se nuk do të funksionojë, por më korrigjo nëse gaboj,

 2.   Nuria G. Arnáiz dijo

  Po, do të isha i gatshëm dhe, në varësi të materialit dhe nëse është i ripërdorshëm, mund të flas për çmimin. Pa shumë informacion, unë do të isha i gatshëm të paguaj 5 deri në 10 euro.

 3.   Patricia Jacob Lopez dijo

  Nëse është Apple, kostoja e tij është kufizuese edhe nëse ka kushtet më të mira

 4.   MANUEL dijo

  Shpresojmë që ata të kenë një çmim të arsyeshëm në proporcion me koston e prodhimit, që jo sepse është një produkt i ri dhe në të njëjtën kohë i nevojshëm për situatën aktuale botërore, ata e shesin atë me çmime shumë të larta.