Apple thotë se kurrë nuk ka punuar në një sensor të gjurmëve të gishtave në ekran

Gjatë muajve para prezantimit zyrtar të iPhone X, u fol pak për të sesi Apple do të braktiste patjetër butonin e saj të dashur Home, dhe më e rëndësishmja, ku do të vendosej sensori i ri i gjurmëve të gishtave.

As njëri dhe as tjetri, Apple e hoqi plotësisht sensorin e gjurmës së gishtit por nuk e zhvendosi atë askund tjetër. Për më tepër, sipas informacionit të fundit të transmetuar nga vetë kompania Cupertino, realiteti është se ai kurrë nuk ka punuar në zbatimin e një sistemi leximi të gjurmëve të gishtave të integruar në ekran. 

Ka qenë një shef i departamentit të inxhinierisë të vetë Apple, Dan Riccio, i cili ka konfirmuar se Apple kurrë nuk ka humbur kohë duke kërkuar një alternativë ndaj Touch ID.

Kam dëgjuar thashetheme të shumta në lidhje me mundësinë që ne nuk mund ta merrnim Touch ID për të punuar përmes xhamit të ekranit dhe kjo është arsyeja pse ne e hoqëm atë. 

Realiteti është i ndryshëm, ne u përpoqëm të ndryshonim gjërat dhe të thyejmë kufijtë, supozuam se Face ID ishte një zgjidhje më e mirë. Ne nuk humbëm asnjë kohë duke u përpjekur për të gjetur situata alternative për Touch ID, as përmes xhamit dhe as diku tjetër pasi do të kishte qenë një shpërqendrim nga përparimet më të rëndësishme që përfshin iPhone X, saktësisht Face ID. 

Ne nuk e dimë nëse është një metodë e thjeshtë për të hequr qafe pa kompaninë që duket keq për të mos integruar një funksionalitet që shumë prej nesh e ëndërronin. Realiteti është që të mos kesh Touch ID mund të bëjë që një numër i konsiderueshëm i përdoruesve të largohen, të cilët nuk janë të dorëhequr për të qenë derra gini të një teknologjie që ende nuk e di mirë se si do të funksionojë. Na duhet ende kohë dhe analiza për të kuptuar nëse lëvizja e Apple ka qenë shumë e guximshme, ose nëse Face ID është vërtet e destinuar të ndryshojë mënyrën se si ne zhbllokojmë pajisjet tona dhe paguajmë për gjërat tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   elessar dijo

    Kush nuk rrezikon nuk fiton. Por Apple nuk është një kompani që hedh veten në pishinë vetëm për shkak. Mund të jetë e vërtetë që ata nuk kishin në mendje një zbatim në ekran të Touch ID.