Apple vazhdon të nënshkruajë iOS 12.4, versioni i iOS i pajtueshëm me jailbreak

iOS 12.4.1

Disa ditë më parë, djemtë nga Cupertino lançuan Përditësimi i iOS 12.4.1, motivuar nga një problem i sigurisë që ishte zbuluar dhe që i bëri pajisjet iOS të prekshme iPhone XS, XS Max dhe iPhone XR të para-burgut të thyer. Rastësisht, ky problem i sigurisë ishte rregulluar me lëshimin e iOS 12.3.

Sidoqoftë, kur u lëshua iOS 12.4, ky defekt sigurie që i bëri pajisjet të prekshme nga thyerja e burgut, ishte përsëri në dispozicion. Deri më sot, kur ka kaluar më shumë se një javë nga lëshimi i iOS 12.4.1, versioni i mëparshëm, iOS 12.4 është ende duke u nënshkruar nga serverat e Apple.

iOS 12.4

Arsyeja pse Apple vazhdon të nënshkruajë iOS 12.4 është e panjohur, por është veçanërisht e habitshme. Ndërsa është e vërtetë se jailbreak-u ka ndaluar së qeni ai që ishte disa vjet më parë, ne akoma mund të gjejmë një komunitet shumë aktiv në këtë fushë, edhe pse logjikisht nuk është aq i gjerë sa në të kaluarën.

Për më tepër, Apple është i vetëdijshëm se përdoruesit vlerësojnë sigurinë që pajisja juaj mund t'u ofrojë atyre dhe ata nuk duan ta kompromentojnë atë në çdo kohë duke përdorur aplikacione të palëve të treta që mund të vënë në rrezik jo vetëm sigurinë e pajisjeve të tyre, por edhe funksionimin e terminalit të tyre.

Kur bëhet fjalë për një çështje të madhe të sigurisë, që prek miliona përdorues në të gjithë botën, Apple lëshon shpejt një azhurnim të ri dhe pas disa orësh ndaloni nënshkrimin e versioneve të mëparshme që janë të ndjeshëm ndaj problemit që është zbuluar.

Në këtë rast, problemi duket se është ndikon vetëm në mundësinë e thyerjes së burgut në pajisje dhe nuk përfshin ndonjë problem sigurie që mund të ndikojë në të dhënat e ruajtura, prandaj, deri më sot, djemtë nga Cupertino vazhdojnë të nënshkruajnë versionin iOS 12.4 të iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.