Apple vlerëson virtytet e App Store-it të saj: zhvillimin, sigurinë dhe besimin

App Store

Nëse do të duhej të përcaktoja atë që përfaqëson Apple App Store për mua me një fjalë të vetme pa dyshim që do të ishte besim. Një dyqan aplikacionesh ku keni mijëra aplikacione për pajisjen tuaj Apple, shumica e tyre janë programuar nga zhvillues krejtësisht anonimë për të cilët nuk dimë fare.

Por nëse ato janë pritur në App Store, kjo do të thotë se ato kanë qenë shqyrtuar dhe aprovuar nga Apple, dhe ato janë plotësisht të sigurta. Ne jemi dakord që kjo do të thotë që ata duhet t'i përmbahen udhëzimeve të kompanisë, të cilat shpesh janë tepër të rrepta dhe nuk kanë lirinë e lëvizjes që kanë platformat e tjera si Google Play. Por ato janë të besueshme dhe të sigurta, kjo është e pamohueshme. 

Apple sapo azhurnoi përmbajtjen e saj web nga App Store, ku shpjegon tiparet kryesore dhe përfitimet e dyqanit tuaj të aplikacioneve. Ai thekson krijimtarinë, zbulimin, privatësinë, sigurinë dhe besimin.

Kompania e shpjegon atë çdo javë rishikohen më shumë se njëqind mijë aplikime ose azhurnime nga një ekip programuesish Apple, i përbërë nga më shumë se 500 teknikë të shpërndarë në të gjithë globin. Janë mbi XNUMX aplikacione të rishikuara duke përdorur teknologjitë shëndetësore të kompanisë HealthKit, CareKit ose ResearchKit.

Ai gjithashtu tregon se vitin e kaluar ai refuzoi më shumë se 150.000 aplikime për mosrespektimin e rregullave të privatësisë të vendosura nga Apple. Numri i aplikacioneve ose azhurnimeve të refuzuara është tashmë mbi një milion. Në total, më shumë se 2 milion aplikacione janë eliminuar për mungesë të azhurnimeve përkatëse dhe për shkak të protokolleve të Apple.

90% e aplikacioneve shqyrtohen brenda 24 orësh

Apple pretendon se 92 për qind e iPhone-ve të shitur në katër vitet e fundit drejtojnë iOS 13 dhe pothuajse 90 përqind e aplikacioneve shqyrtohen brenda 24 orësh. Apple ka paguar më shumë se 155 miliardë dollarë për zhvilluesit që nga viti 2008 dhe më shumë se 500 milion njerëz vizitojnë App Store çdo javë.

Ai deklaron se 85 përqind e aplikacioneve janë falas, dhe këta zhvillues nuk paguajnë asgjë për Apple. Më shumë se 50% e shkarkimeve të aplikacioneve vijnë nga jashtë vendit të zhvilluesit.

Më në fund, Apple vëren se një studim i vitit 2019 shpjegon se App Store lehtësoi më shumë se 519 miliardë dollarë në tregtinë dixhitale në të gjithë botën, dhe promovon më shumë se 2.1 milion vende pune në Shtetet e Bashkuara, duke e bërë atë një nga sektorët me rritjen më të shpejtë të ekonomisë amerikane. Sigurisht, ato janë të dhëna për të ushqyer me gji, pa dyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.