Apple Watch Series 6 (PRODUCT) E KUQE, zhbllokimi dhe përshtypjet e para

Apple sapo ka lansuar serinë Apple Watch 6 dhe ne kemi zgjedhur ngjyrën e kuqe të re (PRODUCT) RED e cila është një nga risitë kryesore, përveç sensorit të ri për të përcaktuar oksigjenin tuaj në gjak. A dëshiron ta shohësh? Epo, këtu është video dhe artikulli me të gjitha detajet.

Pa ndrojtje, një e kuqe që tërheq vëmendjen

Më duhet të pranoj që më pëlqen ngjyra e kuqe, dhe gjithashtu sa herë që mund të zgjedh (PRODUKT) produkte të kuqe, sepse më pëlqen ngjyra dhe sepse një pjesë e vogël e asaj që kam paguar shkon për të ndihmuar luftën kundër AIDS-it. Nuk ka dyshim se kjo ngjyrë e re do të gjenerojë dashuri dhe urrejtje në pjesë të barabarta. Për shumë do të jetë një ngjyrë shumë e habitshme, për të tjerët një ngjyrë perfekte për t'u përdorur çdo ditë. Kishim pritur për një kohë të gjatë që Apple të vendoste të lëshonte një orë me ngjyra të ndritshme, dhe më në fund ajo vendosi. Tani ju duhet vetëm një iPhone 12 Pro Max në të kuqe për të pasur një kombinim perfekt.

Kjo ngjyrë mund të zgjidhet vetëm në Apple Watch sportiv, me rastin e aluminit. Kjo do të thotë që xhami është bërë nga Ion-X, një material më pak rezistent ndaj gërvishtjeve sesa safiri në modelet e çelikut, por ishte diçka që nuk e pata mendjen ta hiqja për të marrë këtë ngjyrë të re. Në kthim, është një material më rezistent ndaj goditjeve, diçka më e përshtatshme në një model sportiv. Isshtë modeli LTE, megjithëse në këtë ngjyrë do të jetë e pamundur të diferencohet sepse unaza e kuqe në kurorë që karakterizon këto modele nuk ekziston këtu.

Nuk ka më ndryshime në dizajn nga Apple Watch Series 4 ose 5. Ne vazhdojmë me një orë inteligjente drejtkëndëshe, e cila nuk është aspak problem. Kjo nuk është vetëm mënyra më e mirë për të përfituar nga një ekran, por tashmë dizajni i Apple Watch është bërë një ikonë e industrisë, e imituar deri në mërzitje. Sigurisht, kurora nuk mungon, një detaj që Apple e përdori nga modeli i parë si haraç për orët konvencionale, por që përveç se është një element karakteristik estetik shërben për të lundruar nëpër menu dhe për të përdorur elektrokardiogramën që ka kryer me ne që nga Seria 4, dhe sigurisht që është e pranishme në këtë Seri 6.

Për ta përfunduar këtë (PRODUKT) RED Apple ka shtuar një lak sportiv në të njëjtën ngjyrë që nuk mund të blihet në mënyrë të pavarur, dhe se është një variant i vogël i modelit të mëparshëm të të njëjtit material por që ishte i kuq gjatë gjithë kohës, ndërsa tani ai ka skajet në një ngjyrë tjetër. Unë do të doja të kisha qenë në gjendje ta blija atë me rripin e thurur të kuq Solo Loop, por nuk është ende i disponueshëm kështu që do të duhet të presim për ta blerë atë.

Një grusht i mirë i lajmeve

Edhe pse për shumë ndryshime estetike janë të vetmet të rëndësishme, Apple ka vendosur që risitë e saj nuk janë shumë të dukshme, por ato janë të rëndësishme. Ndryshimi më i rëndësishëm është padyshim sensori i ri për të matur oksigjenin në gjak, një hap më shumë për të ndjekur rrugën e rëndësishme që kjo orë inteligjente ka marrë duke u përqëndruar në shëndetin e përdoruesve të saj. Tani jo vetëm që do të na paralajmërojë nëse rrahjet tona të zemrës janë më të shpejta se sa duhet, ose nëse zbulon fibrilacionin atrial, por gjithashtu do të masë oksigjenin në gjak, një pjesë e rëndësishme e informacionit për shëndetin tonë të frymëmarrjes. Këto matje do të bëhen pa e kuptuar, siç janë rrahjet e zemrës, por ne gjithashtu mund të kryejmë matje manuale kur të duam. Ky sensor i ri i oksigjenit e ka bërë pjesën e poshtme të Apple Watch krejtësisht të ndryshme nga modelet e mëparshme, me katër sensorë për rrahjet e zemrës dhe katër sensorë të tjerë të rinj për ngopjen e oksigjenit.

Sigurisht, kjo gjeneratë e re e Apple Watch shoqërohet nga një procesor i ri S6, një përshtatje e sensorit A13 të iPhone 11 që e bën këtë Apple Watch më të fuqishëm, të shpejtë dhe efikas, i cili lejon ekrani është 2,5 herë më i ndritshëm se paraardhësi i tij, diçka që vlerësohet kur shikoni ekranin në dritën e diellit. Mos harroni se ky ekran gjithashtu ka mundësinë që të mbetet gjithnjë i ndezur, për të qenë në gjendje ta shihni pa pasur nevojë të ngrini dore. Ekrani është akoma me të njëjtën madhësi si në Seritë 4 dhe 5, në këtë model të veçantë, 44 mm. Diçka që është gjithashtu gjithmonë aktive tani është lartësia, për të parë nëse Appel Watch mat mirë menjëherë dyshemetë që keni ngjitur brenda një dite.

Shpejtësia e karikimit të Apple Watch është përmirësuar gjithashtu. Ne nuk kemi një karikim të shpejtë që na jep 50% bateri në gjysmë ore, por mund të themi se jemi pak a shumë afër sepse Apple Watch rimbush 20% më shpejt, që do të thotë se bateria rimbushet deri në 80% në një orë, dhe plotësisht në një orë e gjysmë. Kjo është me të vërtetë delikate për të qenë në gjendje të veshim Apple Watch ndërsa flemë, dhe kështu të monitorojmë gjumin tonë dhe ta përdorim atë si një orë me zile, pasi që nëse e lini në karikues për një orë ndërsa keni darkë do të keni më shumë se sa duhet të zgjasë deri natën tjetër pa baterinë ju mbaron. Lajmi i keq është se autonomia nuk është rritur, kështu që ne do të duhet të vazhdojmë të rimbushim orën tonë çdo ditë, si iPhone.

Duke folur për një lajm të keq, në rast se nuk e keni parë prezantimin e Apple, ju kujtoj se ky model Apple Watch nuk përfshin një karikues USB. Po, ne kemi kabllon me diskun e karikimit, ai është gjithashtu një kabllo USB-A (e zakonshmja), dhe kjo do të thotë që ju do të duhet të kërkoni një karikues që keni në një sirtar, dhe ky nuk është ai për iPhone 11 Pro, sepse nuk do të funksionojë për ju. Përfshirja e një kabllo USB-C do të kishte qenë e diskutueshme sepse shumë përdorues do të ishin ankuar, por për mendimin tim do të kishte qenë lëvizja më koherente. Apple ka humbur mundësinë për të unifikuar të gjithë karikuesit e saj, do të duhet të presim edhe një vit, ose të blejmë një kabllo USB-C për 35 €.

Dhe gjithashtu shiko OS 7

Të gjitha ato që kemi thënë janë funksione ekskluzive të Apple Watch Series 6, por duhet të përfshijmë edhe të gjitha ndryshimet që sjell watchOS 7, të cilat nuk janë të pakta. Modaliteti i gjumit është bërë alarmi im i preferuar, shumë më pak intensiv se iPhone, duke parandaluar kështu që e gjithë shtëpia të zgjohet kur duhet të zgjohem në gjashtë të mëngjesit. Sferat e reja janë ngritur gjithashtu në majën e sferave të mia të preferuaraSfera GMT është ajo që më pëlqen më shumë nga të gjitha, edhe pse sfera Memoji që mund të bëni nga Apple Watch juaj është një sukses me të vegjlit.

Artikulli i lidhur:
Çfarë ka të re në watchOS 7 në video

Ecja përpara pa rrezikuar

Apple vazhdon të bëjë hapa vendimtar përpara me Apple Watch. Ne mund të kishim kërkuar pavarësi totale nga iPhone, një bateri një javë, ose një ridizajnim të plotë pas pesë gjeneratave të orës inteligjente, dhe me siguri ndonjë nga këto karakteristika do të ishte mirë. Sidoqoftë, Apple Watch është një produkt i vendosur mirë, dhe udhërrëfyesi i Apple duket i vendosur për të ndërmarrë hapa të vegjël që nuk paraqesin rrezik, gjë që nga ana tjetër do të ishte e panevojshme. Ngjyrat e reja ose sensori i oksigjenit në gjak mund të mos jenë të mjaftueshëm për shumë njerëz, të cilët do të mbajnë Apple Watch që kanë aktualisht, por për të tjerët që mund të bashkohen në ekosistemin Apple, ose që vazhdojnë të mbajnë Seritë e tyre 0, 1, 2 o 3. Përveç kësaj, Apple ka ulur në mënyrë diskrete çmimin e orës së saj inteligjente. Apple Watch sportiv në alumin ka një çmim fillestar prej 429 € (40 mm) dhe 459 € (44 mm), me modelet LTE që janë 100 € më të shtrenjta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hola dijo

  hola

 2.   Paul dijo

  Modaliteti i gjumit është i mirë, por jo alarmi juaj; pasi kam Apple Watch e përdor alarmin si orë me zile dhe vetëm në dridhje, kështu që nuk e shqetësoj partnerin tim. Sidoqoftë, opsioni i alarmit në modalitetin e gjumit nuk ju lejon ta keni atë pa zë dhe vetëm në dridhje, shpresoj që ta ndryshojnë atë në të ardhmen.

  Përshëndetje dhe Faleminderit

 3.   hola2 dijo

  hola2

 4.   hola3 dijo

  hola2

 5.   hola4 dijo

  hola5

 6.   komenti i fundit dijo

  Ky është një koment

 7.   hellodcdscds dijo

  komenti im i fundit

 8.   pershendetje3dscsd dijo

  pershendetje2 komenti im i fundit

 9.   Gonzalo dijo

  Unë jam duke menduar seriozisht për të blerë atë