Apple zgjeron gamën e saj të shërbimeve në vendet e reja

Apple sapo ka njoftuar zgjerimin e shumicës së shërbimeve në vendet e tjera, disa prej të cilave janë praktikisht thelbësore për të qenë në gjendje të përdorin një iPhone, iPad ose iPod touch, siç është rasti me App Store. Disponueshmëria e App Store vendet e tjera shoqërohet nga Apple Arcade, Apple Podcast, iCloud dhe Apple Music.

Në rastin e Apple Music, shërbimi muzikor streaming i Apple tokat në 72 tregje të reja, 52 prej tyre do të jenë në gjendje të përdorin një provë falas për 6 muaj, në vend të 3 muajve që zakonisht vazhdon të ofrojë që kur ky shërbim u lançua në treg në qershor 2015.

Falë zgjerimit ndërkombëtar të këtyre shërbimeve, më shumë përdorues të produkteve të Apple do të jenë në gjendje të përdorin tiparet kryesore të pajisjeve të tyre. Në disa prej këtyre vendeve, Apple lejoi përdoruesit e pajisjeve të saj të përdorin App Store në një vend afër. Zgjerimi i shërbimeve të Apple në më shumë vende do të ndihmojë kompaninë me bazë në Cupertino të zgjeroni të ardhurat e gjeneruara nga shërbimet, përveç ofrimit të mundësive të reja të fitimit të parave për zhvilluesit.

Vende të reja ku Apple Store, Apple Music, Apple Arcade, Podcast dhe iCloud janë tashmë në dispozicion.

 • Afrika: Kameruni, Bregu i Fildishtë, Republika Demokratike e Kongos, Gaboni, Libia, Maroku, Ruanda dhe Zambia.
 • Azia Paqësore: Maldivet dhe Birmania.
 • Evropë: Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia.
 • Mes: Afganistan (me përjashtim të Apple Music) dhe Irak.
 • Oqeani: Nauru (me përjashtim të Apple Music), Tonga dhe Vanuatu.

Vendet ku Apple Music ofron një periudhë prove 6-mujore:

 • Afrika: Algjeria, Angola, Benini, Çadi, Liberia, Madagaskari, Malavi, Mali, Mauritania, Mozambiku, Namibia, Republika e Kongos, Senegal, Seychelles, Sierra Leone, Tanzania dhe Tunizia.
 • Azia dhe Paqësori: Butan
 • Evropë: Kroacia, Islanda dhe Maqedonia e Veriut.
 • Amerikën Latine dhe Karaibet: Bahamas, Guajana, Xhamajka, Montserrat, Shën Lucia, Shën Vincenti dhe Grenadinet, Surinami, Turkët dhe Kaikos dhe Uruguai.
 • Mes: Kuvajti, Katari dhe Jemeni.
 • Oqeani: Ishujt Solomon.

Apple pritet të nisë një paketa e shërbimit në dy vitet e ardhshme, një paketë që përfshin disa nga shërbimet tuaja së bashku me një çmim më të ulët sesa aktualisht janë në dispozicion në mënyrë të pavarur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.